60% от българките пушат по време на бременността. На фона на многото бъдещи майки, които се разхождат по улиците, тази статистика изглежда още по-плашеща. Тя обаче далеч не се изчерпва само с това.
55% от българите пушат. 46% са запалили цигара преди да навършат 13 години.
Българските деца са на девето място в света по пушене. Близо 77% от българчетата са пасивни пушачи вкъщи.
Надеждата на лекарите тази тенденция да се обърне е в пълната забрана за пушене на обществени места, която влиза в сила от 1 юни 2010 г., каза в интервю за Вести.бг д-р София Ангелова от Университетската болница по белодробни болести "Св. София".
Дългогодишната й практика я е срещнала с много пациенти. Някои от тях отказват цигарите - от страх или по други причини, други не желаят - въпреки тежките здравословни проблеми, до които води вредният навик.
- Какво мотивира хората да откажат цигарите, д-р Ангелова?
- При жените мотивът са децата, семейството - да не вредят на тях. При мъжете по-силният мотив е страхът за живота. Човек просто трябва да се замисли по-рано, за да не си купува здравето в аптеката.
- Много пушачи твърдят, че няма доказателства за причинно-следствената връзка между тютюнопушенето и рака на белите дробове. Вярно ли е това?
- Категорично не. Такива доказателства съществуват още от 1950 г. Заболеваемостта от рак на белите дробове и на устната кухина е пряко свързана с пушенето. Нещо повече, през последните десетина години бяха направени повече от 50 изследвания по темата. Те доказват, че цигарите предизвикват около 25 заболявания.
- Как изглежда проблемът у нас, облечен в цифри?
- В България ракът на белите дробове е на първо място по смъртност от злокачествени заболявания. 90% от болните са пушачи.
- Но и да не пушим, въздухът, който дишаме, е толкова мръсен. Не допринася ли и той за дихателните проблеми?
- Допринася. Тази мръсотия няма как да ограничим, няма как да й попречим да попадне в организма ни. Това, което можем да направим, е да спрем да си внасяме сами токсините - да спрем цигарите.
- А пасивните пушачи?
- О, те страдат наравно с пушачите. По данни на Световната здравна организация (СЗО) в страничния дим се съдържат многократно повече токсични вещества. За осем часа един пасивен пушач, поставен в среда с тютюнев дим, приема токсини, които се равняват на пет изпушени цигари.
Рискът от инсулт е с 82% по-висок при пасивните пушачи. Рискът от инфаркт при тях е с 25% по-висок.
Но... Това не означава, че е по-добре да се пуши. Напротив! Пушачът вдишва повече вредни вещества - веднъж, когато пуши, и втори път - с дима около него.
- Често жените отказват да спрат цигарите, защото след това напълняват. Имат ли основание?
- Те са прави от медицинска гледна точка, защото никотинът потиска апетита. Когато спреш цигарите, трябва да компенсираш около 130 калории дневно. За пушача обаче спирането на цигарите е криза и той посяга към храната - чипсове, снаксове, ядки. Вредни храни, които винаги има до себе си. Много хора правят тази грешка. Съчетано с липсата на движение, това неминуемо води до напълняване.
Имала съм пациентки, които се мобилизират и не напълняват. Внимават какво ядат, ограничават тестото и сладкишите, ходят на фитнес. Трябва да се намери балансът между приема на храна и изразходването на енергията, за да се избегне натрупването на излишни килограми, след като се спрат цигарите.
- Доколко успявате да повлияете на децата, при които пушенето е наистина сериозен проблем?
- Те не се влияят от забрани. С тях трябва много да се говори. Децата са впечатлителни. Имала съм случаи след лекция в някое училище да ми поискат телефона, за да го дадат на родителите си. Когато видят снимките на увредени бели дробове, те се замислят какво се случва с мама, с татко. Стряскат се.
69% от българчетата са опитвали цигара. Факт е, че по-малка част от тях остават трайни пушачи, но трябва да сме по-активни в работата с децата, за да има резултат.
- Казвате, че надеждата ви е в пълната забрана за пушенето на обществени места?
- Да. Законът не забранява на пушачите да пушат, но не им позволява да опушват хората около тях. Нашият проблем е отношението към цигарите, много ни трябва да стигнем Европа в това отношение. Там забраната за пушене в заведенията не пречи на хората да се забавляват и да общуват нормално. Просто излизат навън, изпушват си цигарата и се връщат обратно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!