67% от българите не възнамеряват да променят нищо в ежедневното си поведение и навици след терористичните атаки в Париж от 13 ноември.
Това сочи национално представително изследване на агенция "Алфа Рисърч".
То е проведено от 10 до 18 ноември сред 1100 пълнолетни граждани на страната чрез пряко стандартизирано интервю по домовете.
Едни, защото и без друго пътуванията и посещенията им на публични места са силно ограничени, други – защото, смятат, че не трябва да се позволява на терористите да променят цивилизования начин на живот на милионите хора по света.
6% от хората обаче ще се откажат от планирано пътуване в чужбина,
докато за 1% е възможно да променят плановете си за обучение в Европа.
Относително най-голяма част от хората, 17 – 20%, смятат да ограничат посещенията си на места, където се събират много хора – стадиони, концерти, театри, или пък такива, където има концентрация на чужденци.
Общото усещане на българите е, че в момента всички европейци са изправени пред общи рискове и заплахи,
показва още проучването на "Алфа Рисърч".
52% са на мнение, че опасността за България е същата, както за Франция и останалите европейски страни. 28%, основно по-възрастни хора и от граничните райони смятат, че заплахата за нас е дори по-висока, тъй като сме на външната граница на Европейския съюз.
Според 21%, главно от по-младото и средно поколение, България е относително по-защитена, тъй като не сме приоритетна мишена за терористите.
Преди дни премиерът Бойко Борисов България няма да участва в евентуална операция срещу "Ислямска държава" след атентатите във френската столица:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!