Во оятността
да се формира правителство след изборите на 5 юли е изключително малка.
Конфигурацията на новия парламент се очертава 5+3 партии. Пет
политически сили със сигурност ще преминат 4% бариера - ГЕРБ, БСП, ДПС,
"Атака" и "Синята коалиция". Три партии - ЛИДЕР с "Новото време", РЗС и
НДСВ са на ръба.
Това твърдение е на Центъра за анализи и маркетинг, направил проучване между 16 и 19 юни сред 1209 пълнолетни български граждани.
Шефът на този център Юлий Павлов пише днес във в. Труд", че избирателната активност щяла да е много близка до данните от парламентарния вот през 2005 г. Тогава гласуваха 3,660 млн. души, около 60 хил. от тях бяха от чужбина.
"Сега смятаме, че
поне 3,5 млн. души би трябвало да гласуват.
Едва ли активността ще падне под 3,4 млн. души. В нашето изследване 62,5% от анкетираните заявяват, че вече са решили да гласуват и знаят за кого. Това е активност над 3,6 млн. души дори ако никой от колебаещите се не гласува. Този процент реално няма да е толкова висок", пише Юлий Павлов.
Според него датата на изборите - в сезона на летните почивки - няма да се отрази съществено върху процента на гласувалите.
Анализаторът е убеден, че процентите от пропорционалните листи и мажоритарните кандидати няма да се различават особено.
В изследването се вижда, че отклоненията са много малко, в повечето случаи надолу при мажоритарния вот. Има едно-две изключения - примерно НДСВ. При него има малко по-високи проценти за мажоритарните кандидати. Отклоненията обаче не са големи и само потвърждават нашия извод: Да, най-важни са личните качества, а от тях най-важна е принадлежността към дадената партия.
Павлов казва, че засега ГЕРБ има сигурни 14 мажоритарни депутати, БСП - 6, и ДПС - 5. За останалите 6 места ще има борба. При мажоритарния вот купуването на гласове може да изиграе съществена роля.
Решаващи може да са няколко стотин гласа. Да не забравяме и гласуването на друго място. Какво пречи партия, чийто кандидат няма никакъв шанс в даден район, да изпрати най-твърдите си симпатизанти някъде другаде и да прелее гласове. Опасявам се, че
след тези мажоритарни избори ще има много оспорвания на вота,
пише ръководителят на Центъра за анализи и маркетинг.
Проучването на Центъра показва, че:
ГЕРБ ще има между 90 и 106 депутати
БСП - 56-68
ДПС - 32-37
"Атака" - 18-21
"Синята коалиция" - 12-14
"Лидер" с "Новото време" - 0 или 8-10
РЗС - 0 или 8-10
НДСВ - 0 или 8-10.
Павлов прогнозира, че при 5 партии в Народното събрание БСП, ДПС и "Атака" ще имат общо над 120 депутати. Така те ще формират мнозинство, което ще блокира съставянето на десноцентристко правителство.
БСП и ДПС със сигурност няма да имат достатъчно депутати за двупартиен кабинет. "Атака" при всички положения ще е в опозиция.
При 6-партиен парламент с НДСВ, пак ще има блокиращо мнозинство, но дясно - ГЕРБ, "Синята коалиция" и "Атака".
Ако останалите малки партии влязат в Народното събрание е трудно да се прогнозира с кого ще се коалират и какви пазарлъци тогава ще се развихрят.
Юлий Павлов отбелязва, че в проучването 26,1% от всички анкетирани искат коалиция между ГЕРБ и БСП.
Но близо два пъти повече - 48,3% от хората, предпочитат разпускане на парламента. Против този неестествен съюз са над 70% от десните и 61% от привържениците на ГЕРБ.
От симпатизантите на БСП 67,2% искат коалиция с хората на Борисов.
"Явно са готови да се коалират с кого ли не, само и само да останат на власт", отбелязва анализаторът.
Според него няма нищо страшно в нови избори наесен. Всякакви варианти за програмно или експертно правителство са прикрита форма на вкарване на досегашните управляващи отново във властта - това е колективна безотговорност. А в състояние на криза е изключително важно да има ясно правителство и отговорност.
От проучването се вижда, че нараства броят на хората, които смятат, че кабинет на ГЕРБ начело с Борисов ще управлява по-добре от настоящия - 37%. 18,5% са на противоположното мнение. Съотношението 37% към 18,5% вече е 2 към 1 за правителство на ГЕРБ.
А на въпрос кои политически сили са способни да управляват страната, само ГЕРБ има повече проценти от получените на евровота (36%). Това е единствената партия, която извън електоралното си тяло събира доверие, че може да управлява.
При изследването на рейтинга на политиците само при Бойко Борисов одобрението надделява над недоверието (46,6% срещу 46,1%).
Меглена Кунева има 5% повече одобрение след евровота. Цветан Цветанов излиза на пето място, веднага след Станишев.
В "антикласацията" са "традиционните заподозрени" - Иван Костов с 85,9% недоверие, Ахмед Доган - 85,4%, и Волен Сидеров -80,9%. Там са и Анастасия Мозер - 83%, и Мартин Димитров - 80,1%.
5+3 партии в новия парламент и избори наесен
Вероятността да се формира правителство след изборите на 5 юли е изключително малка, показват данните от проучване на електоралните нагласи на Центъра за анализи и маркетинг, публикувано във в. "Труд"
23 юни 2009, 11:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!