Европейската продукция в телевизионните програми трябва да обхваща половината от годишно програмно време, когато това е практически възможно.
Това гласят измененията в Закона за радиото и телевизията (ЗРТ), приети от парламента на второ четене.
Освен това най-малко 12 на сто от тази квота задължително трябва да бъде предназначена за европейски произведения от независими продуценти.
С тази промяна депутатите се отказаха от спорната 25-процентна квота за европейски продукции, която беше приета при първото гласуване на законопроекта на Министерския съвет.
В 12-процентния праг, който парламентът одобри на второ четене, не влизат новините, спортните предавания, телевизионните игри, рекламите, както и повторенията на европейските предавания.
Квотата няма да важи за местните телевизионни оператори.
Депутатите отхвърлиха предложението на левицата в квотата от 50% да влиза задължителен 25-процентен дял за оригинално произведена българска продукция.
Въвеждането на подквота не третира равнопоставено продукциите от европейските страни, заяви Гинче Караминова от ГЕРБ.
Около десет държави в ЕС имат задължителен дял за оригинални национални програми, заяви Стефан Данаилов, който заедно с Петър Корумбашев правят поправката.
От левицата защитиха предложението си, като посочиха, че това ще стимулира българското производство, което защитава националната идентичност.
Ние не сме "против" българските продукции, но в законопроекта не може да има думи като "български", което е дискриминационно, каза Искра Фидосова - съпредседател на ПГ на ГЕРБ.
Тя обясни, че примерите на левицата за въведена квота за национална продукция в някои европейски страни, важи само за националните им телевизии.
От "Синята коалиция" не подкрепиха подквотата за българска продукция с аргумента, че тя потиска свободата на пазара и принципа за конкуренция.
Трябва да има свобода на избора на телевизионните доставчици и ако българските продуценти са талантливи и предлагат качествени продукции, то процентът на българските предавания ще е повече от исканите 25, каза Асен Агов.
Друга промяна в Закона за радиото и телевизията. Приета на второ четене, задължава Съвета за електронни медии (СЕМ) да
отчита дейността си два пъти в годината,
а не само веднъж, както беше досега.
Заседанията на медийния регулатор вече трябва да са публични, като изключения ще бъдат обсъждания на защитена от закона информация.
Измененията въвеждат и нова форма на търговски съобщения - продуктовото позициониране, което се състои във включване или споменаване на продукт, услуга или търговска марка в самото предаване срещу заплащане.
Този вид реклама се разрешава за филми и сериали, в спортни и забавни продукции и се забранява в новини, религиозни и детски предавания.
Специално ограничение е въведено за обществените доставчици като Българската национална телевизия (БНТ), на които продуктово позициониране е позволено само във филмите и сериалите.
Според обобщените данни на Тв план/TNS за тв рейтингите през 2009 г., огласени от Би Ти Ви тази седмица, най-гледаните сериали в Топ 50 са турските "Листопад" и "Перла".
Първа по гледаемост от българските продукции е лицензното риалити шоу "Сървайвър" в четвъртия му сезон, сниман на Филипините, следвано от "bTV Документите".
В челната десетка са още хумористичните предавания "Комиците", "Пълна лудница", а по-надолу в класацията попадат също "Шоуто на Канала" на БНТ и "Аламинут".
Списъкът включва още концерта на Лили Иванова, пресконференцията на новия столичен кмет Йорданка Фандъкова след частичните местни избори, новините на Би Ти Ви.
Между високобюджетните собствени продукции са "Мюзик айдъл-3", "Дансинг старс-2" и "Форт бояр-2", чийто нов сезон тръгва през февруари само с български отбори, съставени от известни личности.
Сред най-гледаните спортни прояви, освен мача между "Манчестър Юнайтед" и "Барселона" от Шампионската лига, са също домакинските мачове на футболните ни национали с Ирландия и Черна гора.
Най-гледаните филми са предимно комедии от архивите на Холивуд. В Топ 50 са попаднали "Умиротворителят", "Хубава жена", Сам вкъщи", "Истински лъжи", "Произведено в Америка", "Мумията".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!