Повече от половината деца, родени в богатите страни днес, ще доживеят до 100 години, твърди изследване на медицинското списание "Дъ лансит" (The Lancet).
Необходимо условие за това обаче е да се запази сегашната тенденция за продължителността на живота.
Според изследванетопрез ХХ век повечето развити страни са увеличили продължителността на живота си с 30 години.
През 1950 г. в развитите икономики, само 15-16% от 80-годишните жени и 12% от мъжете на същата възраст са достигали до 90 години.
През 2002 г, те вече са съответно 37% и 25%, а в Япония при жените този процент е над 50.
Доказателствата показват и че качеството на живот също е увеличено, като по-малко възрастни страдат от инвалидност и зависимости.
По-дългата продължителност на живота обаче поставя значителни социални, икономически и медицински проблеми, докато процентът на възрастните нараства.
Едно от решенията може да бъде да се разпредели работата по-равномерно сред населението от различни възрасти, смятат авторите.
Вместо кратък, интензивен период, последван от пенсия, "индивидите могат да комбинират работа, образование, свободно време и отглеждане на потомство в различни степени на различни възрасти".
"ХХ в. беше столетието на преразпределение на дохода. XXI в. може да бъде столетието на преразпределението на работата", твърдят те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!