337 души у нас са сложили край на живота си от началото на годината, съобщи националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова на пресконференция по повод Световния ден на суицидната превенция - 10 септември.
Oпитите за самоубийство са 1387.
Жените посягат на живота си два пъти по-често от мъжете, но много по-малък процент от случаите имат летален изход. От 737 опити за самоубийство при жените трагично са завършили 69, докато от 316 опита за самоубийство при мъжете, 268 са били успешни, казва Миланова, цитирана от mediapool.bg.
През 1996 г. смъртността от самоубийства у нас е била 21 на 100 хил. души, а през миналата година този брой е спаднал до 12. Според експерти обаче броят на самоубийствата е по-голям, тъй като има много неотчетени случаи.
Около 1 млн. души в света всяка година слагат край на живота си. Подобен инцидент разтърсва живота на едно семейство на всеки 40 секунди. Най-често опити за самоубийство се правят в развиващите се азиатски държави.
В ЕС честотата е най-голяма в Литва (29,9 души на 100 хил. жители), Австрия, Унгария, Словения и Финландия. Страните с най-малко самоубийства са Кипър - 2,4 на 100 хил. жители, следван от Гърция и Малта. България е в средата на скалата.
Най-често посягат на живота си хора с психични заболявания - около 90% от случаите. Сред тях най-голям е броят на самоубийците, които са страдали от депресии - около 60%. Следват хората, които злоупотребяват с алкохол и психоактивни вещества и страдащите от шизофрения - около 10%.
Други рискова група са хора с тежки заболявания, особено онкологични, както и нервни болести.
По професионален признак най-много самоубийци има сред лекарите. В групата на хората, посегнали на живота си, попадат и жени, преживели следродилна депресия.
Освен заболяванията влияние оказват и психосоциалните фактори. Хората, които се намират в житейска криза от загуба на близки, раздяла, преживяно насилие или сексуална злоупотреба, попадат в рисковите групи.
Други социални фактори са безработицата, кризисни ситуации, финансова криза. Не последно място заема и генетичният фактор - семейства, където по-често се срещат опитите за самоубийство. Влияние оказва дори времето и сезоните.
Важна роля за превенцията на самоубийствата има ранното разпознаване, адекватното лечение, особено на заболявания, които най-често водят до самоубийства, като депресиите, смята проф. Миланова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!