За 29-ти пореден ден хиляди протестиращи срещу кабинета "Орешарски" се събраха пред сградата на Министерския съвет, а към 20 ч. започна протестното шествие из центъра на София.
То мина по
бул. "Цар Освободител" покрай Народното събрание, зави по бул. "Васил Левски" покрай ректората на СУ "Св. Кл. Охридски", премина покрай храм-паметника "Св. Александър Невски" и продължи по бул. "Оборище" към Орлов мост, а оттам - по двете платна на бул. "Цариградско шосе" към хотел "Плиска". Движението по булеварда беше блокирано и се пренасочваше по локалните платна.
По-късно вечерта част от протестиращите танцуваха хоро.
На кръстовището до СУ "Климент Охридски" няколко души с плакати с нарисувани стрелки указваха накъде да продължи шествието, а охраняваният периметър около НС беше стеснен.
Част от участниците в протеста отидоха до сградата на Българската национална телевизия и ръкопляскаха на медията заради обективната журналистика.
Около 21,30 ч. протестиращи пуснаха в небето над София 240 летящи фенери, символизиращи политическата съдба на депутатите - че трябва "да излетят" възможно най-скоро.
И днес протестиращите развяваха националния флаг и скандираха "Оставка" и "Мафия". Сред издигнатите плакати имаше лозунги: "БКП ни разделя от 1923 година", "Дойдохте насила, вървете си без сила", "Оставка веднага, наглеци", "Свободно бъдеще за децата ни", "Данъци само срещу оставка", "България е будна", "Народът на България срещу слугите на Русия", "По-високи заплати за полицаите" и "България каза: Орешарски, върви си".
Според БНТ
полицаите днес са били поне двойно повече
от предишните дни, за да не се допуснат инциденти.
От МВР съобщиха, че са
получили сигнали, че отново се подготвят провокации
по време на предстоящите протестни действия в столицата.
Полицията призова гражданите да запазят спокойствието и мирния характер на протестите, да се разграничават от всякакви прояви на насилие, опити за нагнетяване на напрежението и за нарушаване на обществения ред.
Междувременно пред пилоните на НДК в 18,00 ч. около 100 граждани
изразиха
подкрепата си към действащото правителство.
Те имат намерение да се събират на контрапротест, докато не спрат протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски.
Част от присъстващите похвалиха кабинета за отчета му и отбелязаха, че след месец и половина вече се усеща подобрение на положението в социалната сфера. Много от хората защитиха сега действащата Конституция и разкритикуваха онези, които искат свикване на Велико Народно събрание и промени в основния закон.
На контрапротеста стана ясно, че в последните дни в цялата страна вече са събрани общо 59 855 подписа в подкрепа на правителството. Само в София са събрани 11 350 подписа.
В Благоевград няколко десетки граждани се включиха в протест и шествие срещу назначението на областния управител от ДПС Муса Палев и за оставка на правителството. По традиция протестиращите се събраха пред сградата на областната управа и от там със скандирания "Оставка" се отправиха на шествие по ул. "Иван Михайлов".
На кръстовището при Югозападния университет "Неофит Рилски" те бяха посрещнати от плътен кордон полицаи, които преградиха улицата, която води към главния път Е-79. Част от участниците в протеста седнаха на земята пред полицейския кордон и продължиха със скандиранията и призивите от мегафоните за оставка на областния управител и на правителството. Тук те останаха повече от половин час.
Малко преди 20,00 ч. един от постоянните участници в протестите в Благоевград, които продължават близо месец, - Венцислав Гавазов, бе задържан за неизпълнение на полицейско разпореждане и качен в полицейска кола. Тогава протестиращите се отправиха към ОД на МВР, за да изразят недоволството си от този акт.
От ВМРО-БНД обявиха, че утре по обяд ще организират протест
на главния път Е-79 край Сандански.
В Пловдив шествието премина по главната улица на града до Джумая джамия и се отправи обратно по улица "Иван Вазов" към кръстовището на бул. "Христо Ботев" пред Централна гара. Там протестиращите играха хоро, като музикалния съпровод бе от двама улични музиканти. Движението на влакове не бе спряно, тъй като полицейски кордон не допусна протестиращите до релсите. След блокадата на бул. "Христо Ботев" шествието се отправи по двете платна на бул. "Руски", през улиците "Гладстон", "Преслав" и Гроздовия пазар към фонтана с пеликаните пред сградата на Община Пловдив, където приключи около 21, ч.
Около 30 души се включиха в протестно шествие срещу кабинета "Орешарски" в Сливен. Протестът днес започна традиционно в 18,30 ч. пред сградата на НТС, до паметника на Добри Желязков - Фабрикаджията. Маршрутът на протестиращите премина от сградата на НТС и по пешеходната зона до партийните централи на БСП, ДПС и ГЕРБ, както и пред областна администрация.
Рано сутринта отново имаше "пиене на кафе" пред сградата на Парламента. Днес протестиращите обявиха Национален ден за граждански парламентарен контрол.
Междувременно във "Фесбук" и други социални мрежи лавинообразно се разпространява инициативата
"Аз искам: Оставка на сегашното правителство. Нови избори сега. Граждански контрол на всяко следващо правителство."
Вчера шествието вместо да тръгне по бул. "Цариградско шосе", се отправи към паметника на Васил Левски, по бул. "Дондуков"
достигна Министерския съвет, а после - сградата на Народното
събрание. Малка част от протестиращите прекараха нощта на
палатки пред парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!