З а миналата година имаме регистрирани 15 взрива от хранителни отравяния, те са засегнали над 270 души. Това каза д-р Ангел Кунчев – главен държавен здравен инспектор. По думите й това е около средната бройка за такива хранителни отравяния и е хубаво, че не се увеличават.
За миналата година няма смъртни случаи сред тези 270 засегнати лица. "За 11 от тях имаме точна представа какво ги е предизвикало, чрез лабораторни изследвания сме доказали кои са причинителите. И както и в предни години, две са основните групи, които предизвикват такива хранителни отравяния – салмонелата и стафилокок", посочи лекарката.
Седем от "взривовете" на хранителни натравяния са след консумация на храна, приготвена от заведение. За щастие малка част от тях са детски градини и ясли. С уточнението, че не е правил проверка, д-р Кунчев каза, че мисли, че за миналата година няма такъв случай от тези петнайсет. Има обаче в училищно организирано хранене и най-вече в заведения за обществено хранене. Осем са в семейна среда в различни домакинства.
Наблюдение, което се потвърждава през годините, показва, че като най-рискова група храни могат да се посочат месото и местните продукти, след това е яйцата и различни яйчени продукти, на трето място са всички други храни взети заедно.
Тази година темата на Световния ден на здравето – 7 април, е безопасността на храните и е определена от Световната здравна организация (СЗО).
Храната като проблем започва да заема все по-голямо място по отношение здравето на хората, каза той и посочи, че се очертават няколко фактора на външната среда, които най-пряко влияят. Един от тях е храната, но не само като безопасност, а и като хранителни качества. Фактпори са също обездвижването, замърсената околна среда и стресът.
МЗ за изминалите 1-2 години разработва препоръки за хранене. На базата на тях са приети три наредби за различните възрастови групи, разработени са сборници с рецепти.
Проф. Веселка Дулева – национален консултант по хранене и диететика и началник отдел "Хранене и диететика" в НЦОЗА посочи, че и ние, спазвайки прости правила, бихме могли да осигурим безопасността на храната. На пресконференцията бяха показани постер и озвучен на български език обучителен филм "5 ключа за по-безопасна храна", които ще бъдат разпространени сред деца от училища и детски градини. 1: поддържайте чистота; 2: Разделяй суровата от сготвената храна; 3: Гответе достатъчно храната; 4: Съхранявайте храната при безопасна температура; 5: Използвайте безопасни и сурови продукти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!