Около 250 - 300 души тормозят обществото и страната, сред тях има знакови лица от престъпния свят, а досега не е имало адекватни действия на правоохранителните органи към тях.
Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов след състоялото се днес
национално съвещание на ръководството на МВР,
в което участваха и ръководствата на прокуратурата и на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
До тази преценка Цветанов стигнал, след като се запознал с обобщените доклади на областните дирекции и на окръжните прокуратури за криминогенната обстановка.
Според Цветанов, през последните 10 години има знакови, емблематични фигури, срещу които не са предприемани адекватни действия и е недопустимо в четвъртото тримесечие на годината да се отчита, че е започнала работа срещу тези "знакови лица".
Пропуснатото време ни създава голяма
трудност, коментира Цветанов.
На съвещанието е било отчетено като слабост на МВР незадълбоченият и недостатъчен анализ, който е бил правен на национално ниво за престъпните групи, действали на териториите на съответните областни дирекции на ведомството.
Министър Цветанов обяви за недопустимо директорите на ОД на МВР да се дистанцират от контрола над подобни престъпни групи, когато те изнасят дейността си извън територията на тяхната дирекция.
Своевременното подаване на подобна оперативна информация е ключово за по-добрата работа на МВР. Всеки месец ще бъде правен отчет на съвместната работа между МВР, ДАНС и прокуратурата, посочи министърът.
Той добави, че от началото на годината са започнали работни съвещания на окръжните прокурори и директорите на областните дирекции на МВР. Тяхната цел е да се установят основните лидери на организираната престъпност.
По случая с убийството на Борис (Боби) Цанков, министър Цветанов попита реторично дали щеше да бъде убит измамника, ако беше в затвора. Цанков е имал 66 дела и 12 присъди, шест от които - условни, както и шест споразумения.
С дейността си Цанков е допринесъл много, за да стане мишена, добави Цветанов.
Главният прокурор Борис Велчев, който също присъства на националното съвещание, посочи, че в следващите месеци ще се направи такава организация, че
престъпните лидери да бъдат силно
ограничени в своето влияние
и да бъдат изправени пред съда.
По думите на Велчев, през последните години е направено не малко, но недостатъчно. Той заяви, че през тази година прокуратурата вече не може да се оправдава с нищо, тъй като има съдействието на МВР и ДАНС, има воля и възможност да се сложи край на организираната престъпност.
Главният прокурор напомни, че доказването на дейността на организираните престъпни групи е трудна работа, тъй като те нямат устав, по който работят. Дейността на тези групи не се развива пред достоверни свидетели и за да може да се докажат престъпленията им, се налага да се разчита на показанията на хора от криминалните кръгове.
Борис Велчев добави, че си дава сметка колко е трудна борбата срещу сериозните престъпни групи в малките градове, където всички хора се познават.
Той заяви, че ще оцени високо и няма да приеме като слабост, ако някой от окръжните прокурори предложи разследването срещу организирани престъпни групи в неговия град да се извършва в друг град. Главният прокурор посочи, че има подобна законова възможност и ще се възползват максимално от нея.
На въпрос дали има натиск върху прокуратурата определени хора да бъдат оставени в ареста, Велчев заяви, че такъв натиск има. Той добави, че има определени категории хора, срещу които трябва да се работи агресивно.
В отговор на въпрос за наложените мерки от съда срещу
знакови фигури от престъпния свят, Борис Велчев заяви: "Никога
не съм насърчавал прокурорите да коментират актовете на съда и
самият аз никога не съм го правил, но искам да ви кажа, че
понякога е много, много трудно да не го правиш."
има и обезпечение за справяне с престъпността и корупцията, заяви министър-председателят Бойко Борисов след участието си в националното съвещание.
Той отбеляза, че поетите преди шест месеца ангажименти към съда и прокуратурата - финансово и политическо обезпечаване, са изпълнени и сега от тях се очакват резултати.
Премиерът напомни, че срещу цитираните от министър Цветанов около 300 престъпни лица, които тормозят държавата, има поне 70 хиляди служители на МВР, прокурори, съдии, дознатели, разузнавачи и агенти от ДАНС и представители на най-различни комисии, като например комисията "Кушлев".
"Заложено е на карта доброто съществуване на 8 милиона българи срещу прекрасното съществуване на тези 200-250 и трябва да се избере - или те или народът", каза Бойко Борисов.
Това, което народът очаква и това, което Брюксел очаква ще бъде направено в съдебната система, заяви министър-председателят. И отбеляза, че утре ще има среща с Висшия съдебен съвет, където отново ще се говори по темата.
Премиерът е изискал и от прокурорите и от полицаите да няма компромис към никого от управляващите. Това е единственият шанс министрите, кметовете, областните управи да се плашат и да не влизат в корупционни схеми, заяви Борисов.
"Искам прокурорите да пресират властта и това е най-добрата мярка срещу корупцията", заяви още Борисов и добави, че в тази посока те ще имат пълна подкрепа. По думите му България има възможност и трябва да стане от най-корумпираната държава в Европа пример за обратното.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!