Всяка четвърта българка е жертва на домашно насилие, сочат проучвания.
Според изследвания на неправителствени организации основните причини за тормоза са безпаричието и употребата на алкохол, както и психологически травми в детството. Най-често мъжете упражняват насилие над своите половинки по време на празници.
В днешно време насилието съществува под много форми и е много масирано, коментира Станимира Хаджимитова, президент на Български фонд за жените и директор на фондация "Джендър проект в България" (Gender-BG.org).
Според нея голяма част от случаите на побой вкъщи са породени от желанието да властваш над другия.
По данни на неправителствени организации, които работят по тази проблематика, домашното насилие у нас зачестява. Точна статистика обаче не може да се води, защото много от жертвите се срамуват или се страхуват да признаят какво са преживели.
Освен това не срещат подкрепата и разбирането на близките и роднините си.
Според национално представително изследване за домашно насилие у нас, направено през 2000 г., в 92% от случаите на домашно насилие извършителите са мъже. Според психолози
жените са по-изкусни в психическото и психологическото насилие
което е не по-малко страшно.
Станимира Хаджимитова е на мнение, че склоняването към проституция също трябва да се разглежда като форма на насилие и затова преди да бъде узаконена, този проблем трябва да се подложи на широка дискусия.
България е една от малкото страни в ЕС, която може да се похвали, че има Закон за защита от домашно насилие, но това не е достатъчно, необходима е превенция в училищата, в семействата, отбелязва тя.
Според нея темата за превенцията от домашно насилие трябва да влезе в гражданското образование в училищата.
Изпълнителният директор на фондация "Център за изследвания и политики за жените" (CWSP.bg) Татяна Кметова е на мнение, че трябва да се подобри координацията между съдебната и полицейската статистика по проблема с насилието. По думите й у нас
към изнасилването като сексуално престъпление съществува много високо ниво на толерантност
престъплението се доказва трудно, а присъдите са малко.
Статистиката сочи, че домашното насилие е разпространено сред всички слоеве на обществото. Мит е, че то е факт предимно сред неграмотните хора, показва доклад на ПАСЕ за България от 2008 г.
Според данните в него в страната ни има много малко наказателни дела по случаи на домашно насилие. Основните причини са две.
Първата, е че действащото законодателство не дава бърза и ефективна защита на жертвите на домашно насилие, съдилищата и прокуратурата все още показват склонност да разглеждат малтретирането в дома като семеен проблем, а не като престъпно деяние.
В резултат на това полицията често проявява неохота да се намесва в случаите на побой вкъщи.
На второ място, преживели насилие, приемат тази тема за табу, а не като значим социален и обществен проблем.
Статистиката е плашеща и в световен мащаб. По данни на ООН
всяка втора жена в света е жертва на насилие от страна на своя партньор
а всяка пета е подложена или заплашена от сексуален тормоз. Според националните статистики повече от 70% от нежния пол е подложен на физическо или сексуално насилие от страна на мъже.
Резолюция на Европейския парламент посочва, че сексуалното насилие нрябва да бъде признато за престъпление във всички държави членки на ЕС, а извършителите да бъдат преследвани с цялата строгост на закона.
Страните трябва да вземат и всички мерки за прекратяването на принудителните бракове и "престъпленията на честта", каквито все още има в някои страни от ЕС.
Позоваването на каквито и да било културни или религиозни практики и традиции не трябва да се счита за смекчаващо вината обстоятелство.
България все още не е подписала Конвенцията на ООН за съгласието на брак
минимална възраст за встъпване в брак и регистрация на браковете от 1962 г., а това не ни позволява да се противопоставим по никакъв начин срещу бракове в ранна възраст, коментира за БТА Татяна Кметова.
За тази година са предвидени множество инициативи на ООН в подкрепа на спирането на насилието, основано на пола.
Сред тях е и създаване на база данни, чрез която международната общност да следи за размера и последиците от насилието над жени в отделните страни, както и за резултатите от политиките и програмите в борбата срещу това явление. Базата данни вече е започнала да работи ефективно. В нея е включена и България.
Друга инициатива на ООН е спиране на сексуалното насилие по време на конфликт. Мотото на кампанията е "Няма сигурност, без сигурност за жените". Тя е насочена към конфликтни зони на военни действия.
Очаква се ЕП да приеме директива за хармонизиране на националните законодателства по проблема с насилието.
Съветът на Европа също подготвя конвенция срещу насилието над жените, която тази година се очаква всички членки на ЕС да подпишат.
От 2005 г. у нас действа Законът за защита от домашното насилие, който позволява жертвите на насилие да се обърнат към полицията или да потърсят съдействие от районните съдилища.
През 2007 г. беше приета правителствена програма за превенция и защита от домашно насилие, която предвижда предоставяне на подслон във всеки областен център на жени, жертви на физически и психически тормоз вкъщи.
През последните няколко години в цялата страна бяха разкрити 15 центъра за консултации на жертви на насилие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!