Днес честваме Деня на българската просвета и култура, на славянската писменост и на делото на братата Кирил и Методий.
Първите известни свидетелства за почитане на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.
Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в
общонароден празник.
В Русе през 1892 г. Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва химна "Върви народе възродени".
През май 1901 г. Панайот Пипков написва музиката към текста.
С въвеждането на грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май).
Столичната община съвместно с Министерството на образованието и науката организира
тържествено общоградско шествие по повод празника.
Сборният пункт бе пред Националния археологически музей от 9,00 ч. Началото на шествието бе в 10,00 ч. от пространството пред Президентството. То премина по бул. "Цар Освободител", пл. "Народно събрание", бул. "Васил Левски" от кръстовището пред Софийския университет до Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
Шествието бе водено от кмета на София Йорданка Фандъкова и министъра на образованието Сергей Игнатов, следвани от министри и официални лица, учители, просветни и културни дейци, ученици и граждани.
Присъединиха се и ръководството на БАН, председателят на Народното събрание Цецка Цачева и делегация, академичният съвет на СУ "Св. Климент Охридски".
Инвестициите в образованието, културата и науката са мощен фактор в развитието на икономиката и туризма, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя отбеляза, че днес почитаме най-светлия български празник, който се почита не само от професионално ангажираните в образованието, културата и науката, а е и празник на всички българи.
Да знаеш родния си език е много повече от грамотност и образованост,
повече дори от идентичност. Това е нашата гаранция за настоящето и бъдещето, заяви Фандъкова. Буквите, думите, словото са нашата сила, искреност и мъдрост. Затова днес с истинска радост казвам много важната дума "Благодаря", че може да отбележим този празник, продължи словото си кметът на столицата.
В приветственото си слово вицепрезидентът Маргарита Попова посочи, че кирилската азбука е част от световното културно наследство. Тя призова на днешния ден да помислим и за нашите сънародници в чужбина.
В 11,00 ч. бе началото на официалната церемония пред паметника на св. св. Кирил и Методий пред Националната библиотека. Програмата включваше Тържествен водосвет, отслужен от свещеници на Софийска света митрополия; всеучилишния химн "Върви, народе възродени" от Панайот Пипков в изпълнение на хора на Националното музикално училище "Любомир Пипков"; приветствие на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова; тържествено слово на писателя Алек Попов.
Стихотворението "Аз съм българче" от Иван Вазов бе изпълнено от ученици от І "в" клас на 104 Основно училище "Захарий Стоянов".
От името на официалните лица на паметника на св. св. Кирил и Методий бяха поднесени венци и цветя от гвардейци венценосци.
Поздравете вашите близки с картичка от Vcards.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!