П овече от 23% от жените у нас живеят в бедност и социално изключване, докато през 2006 г. този процент е бил 19,3.
Това показва доклад на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, посветен на пазара на труда и жените и оповестен днес на 14-та международна синдикална женска конференция в София.
Ниският социално-икономически статус на жените е следствие на по-ниските им трудови доходи и по-неблагоприятните позиции на работното място.
По-голямата част от женското население е под границата на бедност. Това дава основание да се говори за феминизация на бедността, която в последните години се задълбочава по обхват, се посочва в доклада.
Относителният дял на нископлатените работници представлява едва трета от всички наети на българския трудов пазар. Около две трети от тях са жени, чиито заплати са до 75% по-ниски от размера на средната работна заплата за страната към март 2012 г.. Проблемът с бедността при жените е явен и при пенсионерите - равнището на бедност на жени над 60-годишна възраст е 32,4%, докато при мъжете то е 20,8%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!