„За мен Терминал 2 на летището е най-лесният вариант. Останах в България заради надеждата, която виждам в очите на децата всеки ден“. Думите са на една 23-годишна учителка по български език и литература. Срещнахме я в 51 СОУ „Елисавета Багряна“ в София.
Вероника Костова попада в този „под един процент“ млади учители под 25-годишна възраст, които работят в България. Потърсихме я по повод последния одитен доклад на Сметната палата и резултатите от него. Това, което Вероника сподели пред Vesti.bg, не е отчетено от статистиката – надеждата.
Мрачните тенденции
Все повече ученици отпадат от образователния процес. Причините не са изненадващи – ниска раждаемост и миграция на младите хора към по-големите градове в страната и в държави от Западна Европа и Америка.
Младите учители са все по-малко, а възрастните са пред пенсия. Причините за това също не са от вчера – заплатите са ниски, а преподавателите с всяка изминала година сякаш губят авторитета си в обществото.
Родителите държат повече на социалния статус, отколкото на образованието на децата си. Учениците от малцинствата все по-трудно се приспособяват и отпадат от училище. Много от тях се женят още в гимназията и спират обучението си.
Изследването е извършено в периода от 1 януари 2012 г. до края на 2014 г. Проверката е обхванала изпълнението на Националната програма за оптимизация на училищната мрежа.
Ще останат ли млади учители
И все пак какво стои зад всички тези факти? Срещнахме се с Асен Александров - директор на 51 СОУ „Елисавета Багряна“. Училището е базово за студенти на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и вчера бе първият ден от практиката на Лъчезара Николова. Тя е в четвърти курс и съвсем скоро й предстои да се дипломира. Освен българска филология Лъчезара изучава и китаистика. Какво би я мотивирало да остане като преподавател в България, вижте в следващото видео:
Цифрите от одита на Сметната палата
От 856 022 ученици през учебната 2007/2008 г. те намаляват до 749 000 през учебната 2013/2014 г. Нараства относителният дял ученици, които прекратяват обучението си в страната поради заминаване в чужбина.
Намалява преподавателският персонал в страната. От 54 454 учители, директори и помощник-директори с преподавателска заетост в общообразователните училища през 2007/2008 учебна година те остават 45 093 до 2013/2014 учебна година. Намалението е със 17%.
Нараства делът на преподаватели над 60-годишна възраст спрямо общия брой преподаватели в страната. Увеличава се относителният дял и на преподаватели над 50-годишна възраст. Намаляват учителите между 30 и 49-годишна възраст. Делът на преподаватели под 25-годишна възраст е трайно нисък – под 1%.
Какво обединява един директор, една студентка и една преподавателка с няколко месеца трудов стаж? И какво ги мотивира да останат в България и да се посветят на тази професия? Как директорът Асен Александров тълкува данните от доклада на Сметната палата? Вижте в следващото видео:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!