2013 г. беше и годината на ината, не само на протеста, коментира днес политологът Борис Попиванов пред журналисти в дискусия за 2013 г., организирана от института "Иван Хаджийски".
Според Попиванов традиционното българско качество се е проявявало в различни аспекти - инатът на Бойко Борисов да се върне на власт, на Сергей Станишев - да не допусне друг кабинет, на протестиращите - да постигнат желаното, дори държавата да се разруши, инатът на българите да не гласуват на изборите, ако не получат алтернатива. По негова прогноза с влизането в кампанията за европейски парламент партиите ще се опитат да си върнат изгубената инициатива.
Според колегата му Димитър Ганев 2013 е била добра година, макар и тежка, защото е отбелязала нов етап гражданското ни съзнание. Гражданското общество оказа натиск върху властта, посочи той и се съгласи с мнението, че 2013 е била годината на гражданина. Като друга основна промяна политологът посочи, че политическият ни елит се е изчистил от част от т. нар. стари лидери.
Първан Симеонов от "Галъп" констатира, че през изминалата година не се е появил нито един голям политически предприемач, който да осребри недоволството срещу всички политически сили. Той вижда оттук нататък като основно предизвикателство за ГЕРБ дали партията ще устои в качеството си на опозиция. ГЕРБ победиха във всички битки, но загубиха войната, оказаха се сами без потенциален съюзник, смята той.
Андрей Райчев допълни, че причината ГЕРБ да не е на власт е "оптическата измама", която е подвела партията, че е по-силна, отколкото е. Според него има подмяна на икономическото с моралното, като всички натрапват идеята за морал.
Шофьорът на колата трябвало да е морален, а аз смятам, че трябва да кара добре, образно описа тезата си Райчев. Според него инстинктът на нацията е точен, че на страната не е нужно по-дясно управление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!