Да се рестартира мониторингът от страна на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) към България, ще предложат на бюрото на Асамблеята наблюдателите на организацията, които бяха у нас за вчерашните избори за 41-во Народно събрание.
Членът на делегацията на ПАСЕ Ренато Фарина от Италия е видял купуване на гласове в ромската общност в Монтана, същите наблюдения имат и швейцарските членове на делегацията. Това заяви пред журналисти ръководителят на групата проф. Тадеуш Ивински.
Пресконференцията беше съвместна с наблюдателите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Неочаквано в залата се появи Юнал Лютфи от ДПС в качеството си на представител на българската делегация в ПАСЕ и публично оспори твърденията от страна на ПАСЕ за закъснялата покана към тях и за начина, по който е била отправена.
Ден преди изборите Тадеуш Ивински заяви на пресконференция, че българският парламент не е отправил официална покана към делегатите на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) да наблюдават вота. Той изрази силно възмущение от този факт.
"За пръв път се натъквам на липса на сътрудничество от страна на българския парламент, 18 години работя в ПАСЕ и не съм бил поставян в такава ситуация", коментира той.
Днес не се разбра в качеството си на какъв Юнал Лютфи е подписал покана - като ръководител на българската делегацията в ПАСЕ или като зам. председател на Народното събрание.
За закъснялата покана проф. Ивински дипломатично каза: „по добре късно, отколкото никога“. А на несъгласията на Лютфи отговори: "Няма да споря с вас, защото тук не е мястото за това".
Ръководителят на мисията на ОССЕ в България на тези избори Колин Мънро обобщи, че като цяло изборите са били добре проведени, а резултатите отразяват вота на народа.
От ОССЕ не са наблюдавали директно купуване на гласове, но им е било казано, че такава практика е факт. От ОССЕ не мислят, обаче, че тези случаи са достатъчно разпространени в България, за да компрометират резултатите от последните избори.
Тадеуш Ивински заяви, че в България всички говорят за купуване и продаване на гласове, а медиите пишат и говорят за това с конкретни примери. Той потвърди, че в никоя държава не е виждал предизборни послания като тази: "Купуването и продаването на гласове е престъпление".
Според наблюдателите това е тъжна история, защото много политици в Европа вече свързват България основно с корупцията и с купуването на гласове, което се е превърнало в едно клише за лошия ни имидж.
Много български граждани са информирали представителите на ОССЕ и за другото негативния явление - корпоративния вот.
"Това също е повод за опасение, макар, че е трудно да се забележи", заяви Колин Мънро. Запитан, с кои български партии свързват това ново явление, Мънро каза на българските журналисти:“Вие знаете по-добре от нас, кои са двете партии с такава практика“.