Голяма част от българите "просто не искат да живеят в България".
Тревожната тенденция установява изследване на българската диаспора в Западна Европа, извършено от учени от Института за икономически изследвания на БАН и УНСС, съобщи БНР.
То съпоставя данните от април 2011 г. с нагласите от 2007 г.
Според тях след приемането на България в ЕС желанието за преселване в чужбина е нараснало над три пъти, като нагласите са за трайно установяване.
Мнозинството българи твърдят, че не искат да живеят в страната си най-вече поради икономически причини.
Професионалната реализация и семейството вече остават по-назад сред причините, поради които сънародниците ни заминават.
Рязка промяна обаче се наблюдава при отговорите на въпроса "Защо заминавате?", като сега 200 хил. души са заявили, че просто не желаят повече да живеят в България. В проценти това е 19,1 през 2007 г. и 27,1% сега.
За разлика от преди години, предпочитаните за емиграция дестинации също се променят.
Докато преди в топлиста са били Испания, Гърция и Германия, сега мястото на Гърция е отстъпено на Великобритания, а Испания минава на трето място. Южната ни съседка е отпаднала заради тежкото си икономическо положение и високата безработица.
Сред предпочитаните държави вече са и Холандия и Швейцария вместо Турция и Белгия. САЩ запазва петата позиция, а Италия - седмата.
За изследвания период средният месечен доход на българите в чужбина е нараснал от 810 на 896 евро, а времетраенето на престоя им там - с около пет месеца.
40 на сто от завърналите се обратно в България напоследък пък са били принудени от икономическата криза - 450 хил. души.
20 на сто от тях обаче са с нагласата отново да заминат, щом ситуацията се подобри.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!