П рез 2009 г. международната общност се договори да ограничи покачването на световната температура до 2° спрямо прединдустриалната епоха.
Много държави обаче смятат, че и това е твърде високо затопляне.
В средата на ноември в Манила 43 уязвими страни призоваха конференцията на ООН за климата да се договори за таван от 1,5° спрямо равнищата отпреди Индустриалната революция.
Това ще е допълнителна тема за дебати на открилата се 21-ва международна конференция за борба с климатичните промени в Бурже, близо до Париж.
Защо 2° ? Този таван е резултат от постигнат през 2009 г. в Копенхаген политически компромис.
През 2007 г. ЕС пръв заложи целите си за емисии парникови газове в зависимост от това ограничение до +2° след публикуването на научен доклад на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC).
Ако тази граница бъде премината, учените се опасяват, че ще се задействат необратими последствия - повтарящи се мощни циклони и суши, спад на земеделските добиви, изчезване на цели видове.
При затопляне от 2°, морското равнище ще се покачи с 40 см до 2100 г., а при 4-5° с 80 см и нагоре.
Идеята е, че ако затоплянето е до 2°, светът може да се адаптира.
Дали обаче това не е твърде много? По време на климатичните преговори в Бон през юни експертен доклад дискретно напомни, че светът не трябва да си мисли, че се е отървал при лимит от 2°.
"Предпазната бариера" е по-скоро таван от 1,5°, се казва в този доклад.
Според него двата градуса трябва да се приемат по-скоро като "отбранителна линия", като максимална граница, която да се защитава на всяка цена.
Понеже при днешните равнища на затопляне плюс 1°, въздействията вече се усещат: суши, наводнения, загуба на коралови рифове.
В дългосрочен план градове като Шанхай, Мумбай и Ню Йорк ще бъдат отчасти наводнени - в голяма степен ако затоплянето достигне 4° (ще бъдат засегнати територии, обитавани днес от 600 млн. души), в по-малка ако е 2° (280 млн. души) и още по-малка ако е 1,5° (137 млн. души), сочи американско изследване.
"За да се избегне стопяването на Гренландия, е по-добре да се остане в границите на 1,5° - 1,9°", заяви климатологът Жан Жузел.
На сегашния етап светът ще се затопли вероятно с поне 1,5° - близо 1° вече регистрирано затопляне плюс 0,6° от вече отделените газове, смята Междуправителствената експертна група по климатичните промени.
Ако бъдат спазени поетите досега ангажименти на страните, това би довело до затопляне от 3°.
Затова се предлага да се включи в споразумението от Парижката конференция за климата клауза за преразглеждане на целите, за да се гарантират 2°.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!