Три милиона българи са стреснати от кризата, а два милиона не вярват, че тя наистина съществува или че е толкова тежка, сочи проучване на агенция "АССА-М" (Аssa-М.com).
Изследването е за обществените нагласи в края на третата година от еврочленството и е по поръчка на евродепутата от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Илияна Йотова.
Според 4% от българите (или 200 хил. души) икономическа криза в България няма.
8% смятат, че не е тежка, а само така се говори. За 32% или 1,5 млн. българи, кризата я има във вестниците, но не и в реалния живот.
Но 56% от анкетираните обаче отговарят, че кризата наистина е тежка и ни връща много назад.
Българинът е мобилизиран 3-4 години да оцелее, след което пак ще има светлина в тунела, коментира социологът Михаил Мирчев.
Повечето анкетирани - 59%, отговарят, че кризата засяга всички в обществото и бизнеса, 32 на сто посочват, че тя влияе предимно на обикновените хора, а според 3% - тя ще се отрази само на едрия бизнес.
Политически нагласи
Днес за ГЕРБ биха гласували 31% от избирателите, за БСП - 11%, за ДПС и "Атака" - по 5 на сто, за ДСБ - 2,8 на сто, за СДС - 1,5 на сто и за РЗС - 1,6 на сто, сочи същото изследване.
Преди 3-4 месеца подкрепата за ГЕРБ е била 38%, а сега е намаляла с 300-400 хил. души, коментира Мирчев.
По същото време подкрепата за БСП е била 12% и в момента партията се намира в мъртва точка, както през 1997 г.
Мирчев прогнозира, че БСП няма да падне под този минимум, ако не се разцепи. Според него част от симпатизантите на столетницата са се отлели към националистки формации като "Атака".
Европейски нагласи
Започваме леко да се приближаваме към самочувствието на европейци, но този процес е още в началото, сочи изследването.
Стабилен остава процентът на българите, които категорично не се чувстват европейци - 31%. През тази година 26% от анкетираните отговарят, че се чувстват европейци в голяма степен, а 43% - в малка степен, коментира Мирчев.
За сравнение през първата година от членството 39% от запитаните са се чувствали европейци в малка степен, а през 2008 г. този процент е бил 45.
За три години българите вече са успели да се адаптират към новите възможности, идващи от ЕС, както и да се предпазват от рисковете и бедите, отбеляза той.
Престъпни нагласи
Всеки четвърти човек няма никаква морална ценностна бариера да работи за хора от сивия сектор, отбеляза Мирчев.
11% от анкетираните смятат за нормално да работиш в мутренска организация, а за 13 на сто е нормално, ако си принуден.
Според други 11% не е нормално, но е неизбежно. На противоположното мнение са 19% от запитаните, а за 46% дори е срамно.
През последните три години твърд остава процентът на тези, които си признават, че член от семейството им е наеман на основна работа в мутренска организация - около 2%.
От подобна структура искат да бъдат наети 8% от попитаните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!