След акцията "Дупетата" в складове и месопреработвателни предприятия, осъществена от ГДБОП и Държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК), под възбрана са поставени 193 816 кг, съобщи Министерството на земеделието и храните.
Акцията е извършена след сигнали, че от страни от ЕС в България се внасят изрезки от колбаси, които са отпадъчен продукт и са предназначени за унищожаване, но недобросъвестни търговци ги преработват.
В момента се установява какви количества такива продукти са били внасяни досега и каква част от задържаните са били предназначени за търговската мрежа, се посочва в съобщението.
При проверката са задържани както месни изрезки, така и други видове месни и рибни продукти, за които има съмнения, че са с изтекъл срок на годност или са с неизрядни етикети и документи за произход.
Основно те са внос от Италия и Германия.
След акцията под възбрана са
230 кг колбаси и 3000 кг пилешко, както и свинска разфасовка на "Кайков" ЕООД, склад Пловдив; 624 кг салами, 200 кг замразена риба, 78 102 кг шунка, колбаси, бекон, агнешко и агнешки глави на "Саф Магелан" АД - Пазарджик, 100 034 кг колбаси, както и 7165 кг колбаси, преработени в заготовки за сандвичи на "Анона", ООД, Плевен; 1175 кг колбаси на "Инфантис България"ЕООД, Първомай; 850 кг кренвирши на "Саф Магелан" АД , София; 762 кг прошуто и 627 кг месни продукти на "Делта Трейд", София ; 334.5 кг прошуто, луканков салам, колбаси на "Бенет" ЕООД, Брезник; 913 кг прошуто на "Колев Комерс", Бургас.
Междувременно от САФ
"Магелан" излязоха с
официална позиция след акцията.
В България т. нар. "дупета" се продават вече шест години и то във всеки магазин, но само [земеделският] министър [Мирослав] Найденов ги нарича "дупета". Останалите българи ги наричат колбаси, се казва в текста.
За тези шест години според наши изчисления в България са продадени поне 16 хил. тона "дупета".
Тези "дупета" се продават в цяла Европа, в това число Германия, Италия, Франция, Испания ... Това е качествена храна на малка цена, напълно годна за човешка консумация. В цяла Европа цената е почти еднаква - около 3 евро/кг.
В момента в България се продават около 500 тона/месец. От тях около 50% се пакетират в чужбина и 50% в България.
"Дупетата" не подлежат на преработка (твърдение на министър Найденов), а само на пакетаж.
САФ "Магелан" продава "дупета" в България, Румъния и Македония. За САФ "Магелан" пакетират "дупета" български, немски и румънски предприятия.
Пакетирането на "дупета" за нас осигурява около 300 работни места в България. Отделно около 200 международни шофьори превозват необходимите количества "дупета" до България. При евентуално отнемане на лиценз на българските пакетажни предприятия тези 500 души ще станат безработни.
В случай, че на български пакетажни предприятия, работещи за нас, бъде отнет лиценза, САФ "Магелан" ще пакетира "дупета" изцяло в други държави, членки на ЕС.
Твърдението на министър Найденов, че в България се внасят стоки, предвидени за унищожение, са напълно неверни и говорят за тотално непознаване на Европейските директиви и закони, твърдят от САФ "Магелан".
Считаме унищожаването на 300 тона наша стока през месец май за незаконосъобразно, като вече сме внесли жалби срещу наложените ни актове и санкции и през месец септември ще заведем исково дело срещу ДВСК за имуществени и морални щети, заявяват от фирмата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!