Н икола Янев е на 19 г., а вече има реализиран успешен проект – създател е на платформата за предприемачи Entrepreneur.bg.
Янев бе определен за „Пръв между“ равни от журито на проекта „40 до 40“ на Дарик радио, който излъчи 40 успели българи на възраст до 40 г. - иноватори, хора, които вдъхновяват обществото и променят средата, в която живеем.
Никола е бил приет в пет университета в Англия, но решава да остане в България, за да развива платформата Entrepreneur.bg. В момента учи Бизнес администрация в Нов български университет.
„Кандидатствах, защото смятах, че Великобритания може да ми даде голямо развитие, но в момента, в който ми отговориха тези университети, реших, че много по-голямо значение има, ако направя Entrepreneur.bg по-силен и въздействащ върху младите хора и реших да остана и да го развия“, разказа той в интервю за Дарик радио.
Казва, че порталът, който е създал, се отличава с идеята да се представи новата вълна предприемачи и предприемачество - хората, които стартират дадена компания, правят някакъв продукт или услуга, за да дадат стойност на своите клиенти, за да помогнат с нещо и да решат някакъв проблем.
„Това не са хора, които търсят парите, парите съществуват, разбира се, но те са по-назад, това са хора, които имат различно виждане за света, не се примиряват с проблемите, които срещат, а точно обратно – те се борят“.
Идеята на Никола е да предоставя полезна информация, новини за предприемачите, както и да представя вече успели български предприемачи от новата вълна, да представя техните компании, както и събитията, на които те биха могли да се срещат и да се подкрепят.
„Напоследък тенденциите около предприемачеството са обвързани с иновации в сферата на технологиите, било то мобилни, уеб, биотехнологии и други. В България има много примери за такива иновации. Едно 18-годишно момче например, което прави т.нар. модерен иконом. Това е система, посредством която можеш да управляваш всичко в дома си: да изключиш лампата, да включиш отопление, телевизор и други. В този ред на мисли бъдещето на бизнеса е именно да решава реални проблеми на различни групи от хора“, смята Никола Янев.
Разказва как първият му предприемачески опит е бил през 2009 г., когато бил 15-16 годишен. Тогава в България много младежи се запалват по фингърборд – скейтборд за пръсти, което вече е хоби на много хора по света и доста сериозна индустрия.
„По онова време беше трудно хората, които се интересуват от фингърборд, да се сдобият с него, аз имах дебитна карта и реших да поръчам голямо количество части от Тайланд и така стартирах първия си бизнес.
Вярно е, че не спечелих много, но мисля, че спомогнах за раздвижването на средата на това хоби у нас“, спомня си Никола.
Смята, че родителите му са изключително важния фактор да се превърне в това, което е днес.
„Те ме подкрепяха във всяка моя идея. Тренирал съм около 10 спорта и те винаги казваха: „Опитай, може да ти хареса точно този спорт“. И сега знам какво ми харесва. Те никога не ме спряха, никога не са ме натискали, не са ми казвали това не е правилният път за теб или това искаме да станеш, а това не искаме да станеш.
Занимавал съм се с много неща, рисувах графити, макар че те не харесваха това“, разказва Никола и отбелязва, че е израсъл в един от крайните квартали на София - Левски Г.
От 8 клас започнал да ходи по представяния на университети и да търси кое е неговото занимание.
Започнал с идеята, че иска да стане режисьор, започнал да чете, да снима, оказало се обаче впоследствие, че това не е неговата страст.
„След това мислех, че мога да стана програмист, започнах да се занимавам с това, да търся университет, оказа се обаче, че програмирането ми е скучно, не е достатъчно динамично и в един момент се върнах назад в детството си, за да открия, че всъщност винаги съм попълвал някакви липси. Това е предприемачеството в мен - да направиш нещо ново и необходимо. Така впоследствие са навързаха бизнесът и иновациите. Започнах да чета много за това, като например книгите на Браян Трейси "100-те абсолютни закона на бизнес успеха" и "Изяж жабата".
В организацията Start it smart Никола открил мястото и хората, с които споделя една визия за света, идеи за развитие.
„Ще дам всичко от себе си повече хора да разберат за тези 40 души, за това какво мислят и как живеят, какви идеи имат. Искам да се запозная с всички тях, да обменяме идеи, защото смятам, че можем да си помогнем взаимно с много неща и това да даде позитивен отпечатък върху обществото и средата като цяло“, каза Никола за излъчените 40 млади лидери в проекта „40 до 40“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!