Н авършват се 169 години от рождението на Христо Ботев.
Един от най-великите български поети и революционери - Христо Ботев, е роден на 6 януари (25 декември - стар стил) 1848 г. в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева в гр. Калофер. Ботев живее само 28 години, но остава в националната памет както с творчеството си, така и с революционното си дело.
Роден е на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева.
Красотата на Калофер от дрон (видео)
Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище.
Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.
През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник "Гайда", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Ботев - "Майце си".
От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. "Дунавска зора". През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски.
През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов.
Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на революционния орган.
Под негова редакция излиза новия орган на революционната партия - в. "Знаме". През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката "Песни и стихотворения".
Априлското въстание го подтиква да създаде чета, на която става войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба "Радецки" и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг край Козлодуй.
Посрещат годишнината от гибелта на Христо Ботев с обновен паметник
От Козлодуй четата на Ботев се отправя към Враца, центъра на революционния окръг, минавайки през селата Бутан и Борован, но никой от тамошните българи не се присъединява към четниците, въпреки предварителните очаквания.
През целия ден на 18 май Ботевата чета се отбранява на Милин камък.
На 19 май във Враца са въведени значителни османски войски и възможността за въстание в града е пресечена, а Ботевата чета се насочва към вътрешността на Стара планина
Към полунощ срещу 20 (1 юни по нов стил) май четата достига местността Вола, където се установява, за да пренощува, но скоро е открита от черкези и башибозук и започва сражение. Това е последният тежък бой - привечер след сражението куршум пронизва Ботев.
Ботевата чета "оживя" в Софийския университет
Младежи ушиха копия на знамето на Ботевата чета
Тържествено честване по повод 169-та годишнина от рождението на Христо Ботев ще се състои днес, от 13.00 ч., пред бюст-паметника на революционера в Борисовата градина, съобщават от Столичната община.
Водещ на честването ще бъде актьорът Мариус Донкин. Ще участват Вокален ансамбъл "България" с диригент акад. Валентин Бобевски, Гвардейският представителен духов оркестър и ученикът Мартин Желев. Националната гвардейска част ще изпълни военен ритуал с поднасяне на венци и цветя.
Слово ще произнесе зам.-кмет на София Тодор Чобанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!