Н а днешната дата, преди 137 години избухва Кресненско-Разложкото въстание. То е подето от българите в Македония и насочено срещу османската власт.
Въстанието избухва на 5 октомври 1978 г. като следствие на решенията на Берлинския конгрес, оставил Македония извън границите на новоосвободеното Княжество България.
Отряд от около 400 въстаници под ръководството на Стоян войвода (Стоян Карастоилов) атакува турския гарнизон и превзема Кресненските ханчета, разказва ново видео във Vbox7.com.
Освободени са селата Влахи, Ощава, Ново село.
Въстанието обхваща и местността Кършиака, на десния бряг на р. Струма. Формирано е въстаническо ръководство в състав атаман А. Калмиков, началник-щаб Д. Попгеоргиев и главен войвода Ст. Карастоилов.
Ожесточени сражения се водят при Банско и Разлог. Втори въстанически център в Разложката котловина става село Горно Драглище. Към него се отправят въстаници от Долно Драглище, Добърско и Годлево.
Сформираната чета потегля към село Баня. В резултат на успешните въстанически действия са освободени 43 села в Кресненско и Разложко. Въпреки проявения героизъм турците преминават в настъпление.
На 11 ноември е опожарена Кресна. Същата участ постига още 12 села в Кресненското дефиле. Към края на ноември е разгромено въстанието и в Разложко. По десния бряг на река Струма въстаническите действия продължават до февруари 1879 г.
В този критичен момент търновският комитет „Единство“, който започва да играе ролята на централен в Княжеството, изпраща в Македония Стефан Стамболов. Той заедно с Никола Обретенов настоява да се използва опитът от Априлското въстание от 1876 г. и апостоли да подготвят населението за бъдещите въстанически действия.
Натанаил Охридски обаче остава привърженик на четническата тактика. Свиква водачите на чети, действащи в района на Източна Македония, и е образувано ново военно управление, начело с М. Хубмайер.
Натанаил Охридски и Стефан Самболов насочват усилията си към изграждане на Централен комитет, организиране на разпръснатите чети и подготовка за нови действия през пролетта на 1879 г.
През април една сравнително голяма чета преминава турската граница с цел да даде сигнал за въстание около Битоля. Въстаниците остават изолирани и не могат да спрат настъплението на турските войски.
На 25 май 1879 г. Натанаил Охридски разпуска четите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!