С национални тържества днес се отбелязва 136-годишнината от епичните августовски боеве при Шипка през 1877 година за свободата на България.
Хиляди българи се изкачиха днес на историческия връх за честванията на годишнината от Шипченската епопея, предаде Агенция "Фокус".
В 10.00 часа от Руската църква в Шипка започна състезанието по планинско бягане с финал на връх Шипка и Орлово гнездо.
Президентът Росен Плевнелиев също се включи в официалните прояви. В Соколския манастир бе отслужена панихида в памет на загиналите в боевете войни.
От местността "Узана" в Стара планина, от Соколския манастир и от храм паметника "Рождество Христово" към връх Шипка тръгнаха три лъча на традиционния туристически поход, в който се очаква да участват над 300 души.
Тържествата пред Паметника на свободата започнаха в 12 часа.
Държавният глава прие на историческия връх почетния строй на Националната гвардейска част и произнесе слово. Той присъства и на заупокойната молитва, отслужена от Старозагорския митрополит Галактион в памет на загиналите защитници на Шипка и положи венец пред Паметника на свободата.
"Нека сегашното и бъдещото поколение знаят с какви идеали са се вдъхновявали техните предци в мрачни за народа времена. Днешният ден е свободен, пътят е открит към единение и съгласие, към съграждане и прогрес", заяви Росен Плевнелиев в словото си по повод годишнината от Шипченската епопея.
"В нашите ръце е продължението на делото на опълченците, зад нас са хиляди славни герои, пред нас е животът на нашите деца.
Нека работим достойно, нека действаме мъдро, нека надграждаме по пътя на националния идеал на българите за европейско развитие и просперитет”, отбеляза още държавният глава.
Президентът благодари в словото си на председателя на НС, на вицепремиера по икономическите въпроси и много други държавници и народни представители, от всички парламентарни представени политически сили, които са се отзовали на поканата и с които заедно са организирали тези празненства.
Парламентарният председател Михаил Миков и президентът Плевнелиев уважиха като официални гости честванията по случай 136-годишнината от Шипченската епопея, но се разминаха на върха. Докато Миков стигна до Паметника на свободата вчера, държавният глава изкачи 890-те стъпала до там днес, включвайки се в похода към върха.
Въпреки многобройните случаи на открита конфронтация между управляващите и президента през последните месеци, предположенията, че Плевнелиев и Миков са се разминали нарочно при честванията на Шипка, категорично бяха отхвърлени от областния управител на Габрово Николай Григоров, предаде Би Ти Ви.
"Програмата се готви от месеци дори не се знаеше, че Миков ще е председател на парламента. Честванията и досега са били така - президентът в единия ден председателят на парламента - за зарята", коментира губернаторът на Габрово.
Тържествата, свързани с Шипченската епопея завършиха с възстановка на епичните августовски боеве, пресъздадени от националното дружество "Традиция".
Боевете за връх Шипка започват на 21 август 1877 г. и се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо до 23 август между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Столетов.
По време на тридневните боеве загубите на Шипченския отряд възлизат на 3100 руски войници и офицери и 535 български опълченци, а загубите на противника - на повече от 8200 души.
Боевете на връх Шипка през август 1877 г. се превръщат в повратна точка в хода на Руско-турската война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!