Нр работна среща между неправителствени организации, Министерството на околната среда и водите (МОСВ), общини, туристически дружества, "Рила Спорт" АД (инвеститор в строителството на лифта до Седемте рилски езера) и други заинтересовани страни, бяха обсъдиха възможните мерки за смекчаване на отрицателното въздействие върху уникалния природен обект Седемте езера в Рила, съобщи Коалиция "За да остане природа в България" (forthenature.org).
Дирекцията на "Национален парк Рила" (rilanationalpark.org) представи подробна статистика за многократно увеличения брой посетители в района и негативните резултати от липсата на адекватен контрол. Данните надхвърлят и най-тревожните очаквания и анализи.
От около 35 000 посетители годишно през 2008 г., броят на туристите през 2011 г. е достигнал 120 000. "Това е недопустимо голям антропогенен натиск върху чувствителната екосистема", твърдят специалистите.
Огромният поток туристи през последните години е довел до сериозни ерозионни процеси, пряко унищожаване на защитени тревни съобщества и видимо замърсяване на езерата, които бяха смятани за едни от най-чистите естествени водни басейни в Европа.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова и зам.- министър Евдокия Манева признаха, че са впечатлени от огромните щети, които нанася безконтролното движение на туристи при Седемте езера.
Поради своята специфика и уникално биоразнообразие, циркусът на Седемте езера е обявен за "зона за ограничаване на човешкото въздействие". Но на тази първа среща, отговорните институции не можаха да се спрат на никоя от предложените мерки, които директно ограничават броя на туристите в циркуса.
Но МОСВ за първи път официално призна съществуването на проблема и демонстрира желание за неговото разрешаване. Министър Караджова предложи от името на "ДНП Рила" да бъде възложена и изготвена оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Това обаче предполага мерките от ОВОС да бъдат осъществени за сметка на държавата, а не на собственика на лифта до Седемте езера - "Рила Спорт" АД.
Според Коалицията "За да остане природа в България" това би означавало увеличаване на незаконната държавна помощ за "Рила Спорт" АД. През 2009 г. фирмата завърши строителството на лифтa до Седемте езера без да е издадена законна ОВОС. От тогава съоръжението качва хиляди туристи до "зоната за ограничаване на човешкото въздействие", а "Рила Спорт" дори не плаща концесионна такса на държавата.
Според природозащитниците министерството трябва да вземе превантивни мерки за опазването на езерата и да приложи законовите процедури по Закона за устройство на територията и Закона за опазване на околната среда за процедиране със строежи в защитени територии, които са незаконни.
Изисква се също така за проекта да бъде изготвена ОВОС за сметка на инвеститора, както и да бъде организирана процедура по Закона за концесиите. В съответната ОВОС трябва да бъде решено какво е максималното количество хора, които могат да бъдат допуснати за един ден в циркуса на езера.
Неправителствените организации официално депозираха своите предложения в писмен вид, като се надяват те да бъдат взети предвид от министерството в бъдещия план за действие.
120 000 туристи годишно унищожават Седемте Рилски езера
От 35 000 посетители годишно през 2008 г., броят на туристите на Седемте езера в Рила през т. г. е достигнал 120 000 - недопустим натиск върху чувствителната екосистема
20 ноември 2011, 14:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!