С полагане на венци и цветя благоевградската общественост отбеляза 111 години от смъртта на Гоце Делчев. Ритуалът се състоя пред паметника на революционера.
В чест на видния деец на националноосвободителните борби на българите в Македония прозвуча българският национален химн. Пред безсмъртното му дело и подвиг, които поставят Гоце Делчев сред плеядата на най-обичаните български национални герои, се поклониха депутати, ръководители на общината, представители на политически и обществени организации, граждани.
С възпоменателно тържество отбелязаха годишнината от гибелта на патрона на своя град и признателни потомци на героя в гр. Гоце Делчев. На централния площад, който също носи неговото име, пред паметника на революционера поднесоха цветя и сведоха глава в знак на синовна почит много граждани.
Георги (Гоце) Николов Делчев е един от най-значимите български революционери.
Той е водач и идеолог на Българските македоно-одрински революционни комитети, по-късно известни като Вътрешна македоно-одринска революционна организация.
Гоце Делчев е роден в Кукуш през 1872 година в семейството на Никола и Султана Делчеви. Неговите братя Милан, Димитър и Христо Делчеви също са членове на ВМОРО.
В началото на май 1903 година, на път за среща с водачите на Серски революционен окръг, четата на Гоце Делчев попада в обкръжение в село Баница, Серско.
Потерята, командвана от майор Хюсеин Тефиков, който е съвипускник на Гоце Делчев, през нощта на 3 срещу 4 май блокира селото по сигнал, че там нощуват комити.
Гоце Делчев решава да изведе четниците от селото, но опитът е неуспешен. След еднодневно сражение с превъзхождащата ги войска Гоце Делчев пада убит.
Гибелта му се възприема от съвременниците и от историците като една от най-тежките загуби за ВМОРО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!