110-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание ще бъде отбелязана тържествено в местността Петрова нива, Община Малко Търново.
В рамките на събора ще се проведе научна конференция, посветена на годишнината от въстанието, с участието на акад. Георги Марков, проф. Иван Филчев и др.
В програмата са включени още мемориален пробег "Петрова нива", в който състезателите ще минат по пътеките на революционерите, възстановка на конгреса, проведен през 1903 г. в тази местност, възпоменателно тържество пред мемориала, заря-проверка и празничен концерт.
В 19,30 ч. в храма-костница "Света Петка" Сливенския митрополит Йоаникий ще отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите преображенци.
В тържественото отбелязване на годишнината ще участват вицепрезидентът Маргарита Попова, председателят на Народното събрание Михаил Миков и външният министър Кристиан Вигенин.
Националният военноисторически музей пък показва днес от 14 ч. филм с живите истории на наследниците на сражавалите се въстаници.
В него спомени за героизма на предците си разказват Тодор Горов, Никола Петров и Тодор Ненчов - преки потомци на участници в Преображенското въстание. В техните истории е представена родовата памет за храбростта и трагизма на тракийските българи в началото на ХХ век.
На 29 юни 1903 г. в местността Пéтрова нива се взема решение за обявяване на Илиндeнско-Преображенското въстание. В конгреса участват над 300 души делегати, войводи, четници. За Главно боево тяло на въстанието са избрани Михаил Герджиков, кап. Стамат Икономов, Лазар Маджаров, а за началник на всички въоръжени сили – Георги Кондолов. Въстанието в Странджа избухва на 6 август - Преображение Господне. За няколко дни Странджа е освободена и се провъзгласява Странджанската Република. Цели 26 дни трае епичната борба на няколко хиляди зле въоръжени въстаници срещу 40-хилядната редовна турска армия и башибозук. Изгорени са над 60 села, хиляди старци, жени и деца са избити или отвлечени.
През 1958 г. по инициатива на Тракийските дружества в България на поляната, където е проведен конгресът е построен паметник в памет на загиналите герои. Зад паметника е вградена костница, където са преместени костите на войводата Георги Кондолов, който умира в едно от първите сражения.
През 2003 г. в чест на 100-годишнината на въстанието е построена църква, наречена "Света Петка". На Петрова нива има музейна експозиция със снимки, оръжия, документи от освободителните борби на българите от Тракия и Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!