102 хил. души, които не работят, за да се грижат за децата си, биха работили при наличие на подходящи услуги за гледане на деца.
Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) от проучване за съвместяване на работата със семейния живот през 2010 г.
От тях 31,1 хил. души са мъже и 71 хиляди са жени.
За 20,1% основната причина да не работят е липсата на услуги за гледане на деца в района, в който живеят, а за 41,8% - неприемливостта да използват наличните услуги поради високата им цена.
През 2010 г. 1,263 млн. лица на възраст 15-64 навършени години се грижат за свои или за други деца на възраст до 14 навършени години. От тях 858 хиляди съвместяват грижите с изпълнението на трудовите си задължения.
Броят на икономически неактивните лица на 15-64 години, които се грижат за деца на възраст до 14 навършени години, е 304,4 хил. души, като по пол този дял е значително по-висок при жените.
От всички заети на 15-64 навършени години, които имат поне едно собствено или на съпруга/съпругата дете до 14 навършени години, живеещо в домакинството, 201,7 хиляди използват услуги за гледане на деца (детски ясли, детски градини, платени детегледачки и др.).
За преобладаващата част от тези лица - 81%, продължителността на използваните услуги надхвърля 20 часа седмично.
437,6 хиляди души на възраст 15-64 навършени години се грижат за болни, много възрастни, хора с увреждания и други лица на 15 и повече навършени години, нуждаещи се от грижи.
От лицата, грижещи се за възрастни, 59,8% работят, 8,5% са безработни, а 31,7% са хора извън работната сила.
44,6 хил. от тях биха работили при наличие на подходящи услуги за гледане на болни и възрастни хора
Като основна пречка за започване на работа 41,7% от незаетите (които биха работили) посочват високата за тях цена на предлаганите услуги за гледане на възрастни хора.
Гъвкавостта на работното време е от голямо значение за съвместяването на трудовия и семейния живот.
Резултатите от изследването показват, че от общия брой на наетите лица на 15-64 навършени години, които се грижат за деца на възраст до 14 навършени години или за възрастни, 91,1% работят при фиксирано начало и край на работното време (определени от работодателя).
Само 8,9% имат по-гъвкава форма на работното време.
От наетите, грижещи се за деца или възрастни и работещи на фиксирано работно време, 13,8% посочват, че обикновено имат възможност при необходимост да променят работното си време по семейни причини, 36,2% могат да направят това по изключение, а 50% считат това за невъзможно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!