За същия период (януари - юни) през 2011 г. са осиновени 494 деца. Осиновените през 2011 г. деца са 952, а през 2010 г. - 950 деца.
Това съобщиха за БТА експерти от Агенцията за социално подпомагане.
През 2011 г. от български граждани са осиновени 91 деца с увреждания,
информираха от АСП. Агенцията за социално подпомагане не разполага с официална статистика деца в коя възрастова група най-често се осиновяват, но наблюденията показват, че кандидат-осиновителите заявяват желание да осиновяват деца в по-ниска възраст.
Международните осиновявания у нас стават все повече, каза за БТА Милена Първанова - директор на дирекция "Международни осиновявания" към МП.
Миналата година министърът на правосъдието е дал 287 съгласия за осиновявания, като в една процедура са били включени няколко деца. Така осиновените са 330. В края на 2011 година във всички 31 домове в страната е имало 3 800 деца, от които момчетата са повече. Една трета са бебета, отчете Първанова.
Едва 2% са сираците, допълни тя.
През последните три години най-много деца са осиновени в Италия -
средно по сто на година. На следващо място се нареждат САЩ, Канада, Франция, Германия и Швеция.
Всяка процедура по осиновяване трае различен период - от няколко месеца до 3-4 години. Определящи са характеристиките на детето, което приемното семейство иска да осинови, уточнява експертът. За разлика от сънародниците ни,
осиновителите от чужбина възприемат като празник осиновяването,
коментира Първанова. Осиновяването е нещо, което не трябва да се крие, смята експертът.
Осиновяването се извършва по реда на Семейния кодекс Осиновяването е мярка за закрила, която осигурява грижа за деца в семейна среда, които подлежат на осиновяване, с всички произтичащи от това права и задължения, като между роднини по произход.
Извършва се по реда на Семейния кодекс, поясняват от Агенцията за социално подпомагане.
С реформата в областта на закрила на детето акцентът в процедурата по осиновяване се измести от "избор на дете за семейството" в избор на "подходящо семейство за детето", коментираха от ведомството.
Целта на новия модел е да гарантира правата и интересите на децата, на които предстои да бъдат осиновени, обясниха експертите. С промените в новия СК (в сила от 1 октомври 2009 г.) се премахна сложната и дълга съдебна процедура за вписване в регистъра на децата, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване.
В Наредба номер РД-07-7/ 5 октомври 2010 г. за условията и реда за водене и съхраняване на регистрите за пълно осиновяване се създаде нов раздел - Специални мерки за осиновяване на дете със здравословен проблем, специални нужди или на възраст над седем години.
Съгласно нормативната уредба всеки кандидат-осиновител получава информация и консултация за осиновителната процедура в съответната дирекция "Социално подпомагане" (ДСП) по постоянен адрес.
В срок до три месеца от подаване на заявлението от лицата, заявили желание да бъдат одобрени като кандидат-осиновители, ДСП извършва задълбочено социално проучване за годността им да осиновят дете.
Служителите от отдел "Закрила на детето" насочват лицата към подходяща социална услуга за деца и семейства, за да преминат задължителен обучителен курс.
За резултатите от социалното проучване се изготвя подробен доклад, за годността на лицето/-ата да осиновят дете, при условията на пълно осиновяване.
В 7-дневен срок от представянето на доклада се издава разрешение или отказ за вписване в регистъра на осиновяващи, който се води и съхранява в Регионалните дирекции за социално подпомагане.
----
В края на миналата година започна проектът "Приеми дете. Създай бъдеще", който ще финансира допълнително първите сто утвърдени приемни семейства, кандидатствали през 2012 г. Паричната помощ ще бъде предоставена на всяко от тях, когато приемат в дома си дете, лишено от родителски грижи.
Подкрепата ще бъде в размер на 100 лева месечно в продължение на една година за покриване на част от разходите. Приемните родители на две деца или дете с увреждания ще получават двойна надбавка.
Партньори на програмата са Национална мрежа за децата, Български дарителски форум, Министерство на труда и социалната политика и Държавна агенция за закрила на детето. Посланик на добра воля на "Приеми дете. Създай бъдеще" са мъниците от детска формация "Бон-Бон", които посветиха на инициативата своята песен "Химн на децата" и заснеха специален клип към нея.
Процесът по кандидатстване и утвърждаване на приемните семейства е описан в priemnosemeistvo.org.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!