Т емата за алкохола не трябва да бъде табу в разговорите между родители и деца, тъй като навременното говорене е най-важният фактор в ранната превенция за употребата на алкохол от непълнолетни.
Ето и 10 съвета за родителите как да говорят с децата си за алкохола без да ги обидят, засрамят или отегчат:
1. Говорете с децата си навреме. Това време е сега.
Като родител имате невероятната възможност да говорите първи с детето си по темата за алкохола и да го подготвите за света на големите, преди някой друг да е повлиял с чуждо мнение, грешни факти и истории без добавената стойност на вашия морал и принципи. Сега е моментът да се възползвате и да говорите с малките ученици за всички теми.
2. Как да започнете разговор за алкохола?
Обикновено си представяме, че когато децата се почувстват комфортно, сами ще дойдат при нас и ще ни дадат възможност да отговорим на въпросите им. Това, обаче, не винаги се получава. Затова е абсолютно нормално, дори наложително, сами да започнете дискусия. Използвайте семейно събиране, гости при приятели, филм, репортаж или новина, снимка в списание, за да заговорите с детето си за алкохола. Коментирайте сцени, герои и техните действия, доброто и лошото, задавайте въпроси на детето си.
Когато говорите се старайте се да използвате достъпен за детето език и думи, за да избегнете риска да останете неразбрани.
3. Как да осигурите подходяща атмосфера?
Важно е да създадете атмосфера, в която детето да почувства свободата да зададе какъвто и да е въпрос на различни теми, без да се притеснява или срамува.
Как става това? Естествено, когато сте позитивно настроени и заредени с чувство за хумор. Така децата се отпускат и стават откровени, защото нямат поставени ограничения. Без значение колко сте заети или в затруднено положение, винаги се старайте да отговаряйте на въпросите на децата си. Не се притеснявайте да си признавате, когато не знаете нещо. Децата приемат тези неща естествено, важно е да чувстват желанието ви за съдействие.
4. Разкажете на децата си не само факти, но и лична история.
Първите уроци в живота на детето идват от неговите родители. Тъй като фактите не са достатъчни, към всяка история добавяйте и собствените си разбирания за живота, както и ваши преживявания и спомени.
Същевременно бъдете добър модел за подражание.
Не посягайте към алкохола пред децата си, когато сте ядосани или изнервени, за да не останат с впечатлението, че той е решение на житейски проблеми. Ако пиете алкохол, дръжте се естествено: не се крийте, консумирайте умерено. Децата ви трябва да разберат, че алкохолът е част живота на зрелите хора. Ако пък не пиете, обяснете на детето си защо не го правите, като изложите своето мнение.
5. Бъдете естествени и спокойни.
Когато говорите с детето си за алкохола, направете го спокойно, без да предавате негативни емоции с настойническо изражение или подозрение с внезапно приятелски тон. Децата усещат всичко. Ако се колебаете в подхода, по-добре бъдете максимално откровени.
6. Обръщайте повече внимание на детето си.
Когато изслушвате детето си внимателно, ще добиете много по-добра представа какво вече знае и докъде може да стигне разговорът ви. Интересувайте се повече от вашите малчугани, изслушвайте проблемите им или обикновените случки, които ги вълнуват, колкото и наивни или незначителни да ви се струват. Поставяйте се на тяхно място и макар понякога да предвиждате какъв е краят на историите им, бъдете изненадани. Така вашите деца ще се чувстват значими и специални.
7. Бъдете наистина честни.
Независимо на каква възраст е детето ви, най-доброто, което може да направите за него, е да бъдете честни. Ако не отговаряте директно на въпросите на децата, може тяхното въображение да се погрижи за това и да останат с грешни впечатления. Не е нужно да влизате в много детайли, но не е добре и да оставяте големи дупки в диалога ви, които детето само да запълни с различни асоциации и това да доведе до по-голямо объркване.
8. Бъдете много търпеливи.
В разговор, възрастните имат лошия навик да довършват изреченията на децата, да коригират или запълват думи в историите им. Постарайте се да потискате този импулс и да оставите малките да кажат това, което наистина мислят. Така те сами ще достигнат до различни изводи и ще се чувстват комфортно, защото усещат, че разполагат с цялото време на родителите си.
9. Говорете отново и отново.
След като сте отворили темата за алкохола веднъж, добре е често, дори всеки ден, да добавяте още нещо към нея. Малките деца поемат информацията по-добре, когато е поднесена на малки порции през равен интервал от време. Може да питате детето си, какво си спомня от предишния разговор и така ще разберете дали има нещо, което не е успяло да осмисли добре или пък е останало с грешно впечатление.
10. Търсете обратна връзка с учителите на децата си.
Ако понякога срещате съпротива или не знаете как да постъпите с вашето дете, обърнете се към учителите, те са фигури, които на този етап вдъхват респект на децата и имат обективен страничен поглед. В определени ситуации учителите могат да говорят с децата ви вместо вас или заедно да намерите решение на даден проблем. Не спирайте да търсите обратна връзка с тях.
До момента над 200 родители и учители на деца от общо 13 паралелки в четвърти и пети клас са взели участие в кампанията „Училище за родители: родителски срещи в бар“, започнала миналия септември. Срещите за родители са проведени в 7 столични училища, като в една от последните се включиха актрисата Параскева Джукелова и Таня Карабелова, Мис България 2001.
Голямата цел на кампанията е в дискусии с родители, учители и психолози да бъде намерен най-адекватният начин както да се говори за алкохола, така и да се решават възникнали проблеми, свързани с него.
Предвижда се родителските срещи в неформална обстановка да продължат и през настоящата година какво в София, така и в страната.
Кампанията „Училище за родители: родителски срещи в бар“ се осъществява в партньорство с Агенцията за закрила на детето, с принципната подкрепа на Министерството на образованието и науката и с разрешението на Столичния регионален инспекторат.
Повече информация за кампанията може да видите на сайта – www.predi18.org.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!