10 години се навършват днес от атентата срещу базата "Индия" в иракския град Кербала, при който загинаха четирима български военни от първия български контингент в Ирак.
29-годишният командир на рота капитан Георги Качорин, 36-годишният старши сержант Иван Инджов - командир на отделение, 26-годишният младши сержант Антон Петров - командир на отделение, и 25-годишният мерач редник Свилен Киров от българския пехотен батальон загинаха при терористичното нападение срещу базата на българския контингент.
Денонощие по-късно в болницата в Багдад, от раните, си почина 26-годишният лейтенант Николай Саръев.
Повече от 20 човека бяха ранени в различна степен при нападението с взривената цистерна,
пробила загражденията въпреки реакцията на охраната, която не успяла да предотврати взрива.
Изправени сме пред противник, за когото няма ценности, заяви в онази вечер на извънредна пресконференция в МО тогавашният заместник-министър на отбраната Илко Димитров.
За съжаление това, което не искахме да се случи, се случи, въпреки всички взети мерки, добави той.
Анализ на ситуацията впоследствие посочи, че на 27 декември 2003 г., по обед, два поста в района са сигнализирали за явна заплаха за самоубийствен атентат с камион-бомба северозападно от базата. Караулът и групата за бързо реагиране са открили стрелба по движещия се камион. Въпреки че намиращите се в кабината нападатели са ликвидирани, камионът-цистерна е продължил да се движи към сградата.
Вероятно цистерната е била взривена дистанционно, като минута преди взрива базата е била обстреляна допълнително с минохвъргачен огън и ръчна противотанкова гранатохвъргачка. В резултат на взрива и мощната ударна вълна се срутват оградната стена както и почти всички стени от северната страна на "Индия".
След около 10 минути е извършен подобен атентат и в центъра на Кербала -
непосредствено пред сградата на кметството и в близост до сградата на местната полиция. Петнадесет минути по-късно е извършен атентат и срещу Логистичната база на многонационалната бригада под полско командване.
Целият български контингент в Кербала веднага е събран на едно място в друг лагер.
На 28 декември правителството решава 30 декември да бъде обявен за ден на национален траур.
Почти месец по-късно комисията, извършила вътрешноведомствената проверка по атентата срещу българската база "Индия" в Кербала, констатира, че "подготовката на батальона, в това число и специалната, е
била несъобразена в пълен обем с операцията в Ирак,
с потенциалните заплахи и враждебна среда, характерни за театъра на операцията, както и спецификата на мисията".
Констатирано бе, че националната система за прилагане на поуките от участие в подобни операции не действа достатъчно ефективно и своевременно. Потвърдена беше първоначалната оценка, че професионалните действия на българските военнослужещи в Кербала, високият дух и добра подготовка са направили възможно отразяването на атаката и са довели до минимализиране на загубите.
Докладът препоръча анализиране на възможността за създаване на специализирани щатни подразделения за участие в международни операции, както и подготовката на контингентите да става в отделен център със собствен команден състав и инструктори, участвали в задгранични мисии.
Посочено беше, че е необходима преоценка на реда за достигане на разузнавателна информация - стратегическа, оперативна и тактическа, до щаба на батальона, с цел локализиране на непосредствените заплахи, конкретното време, обекти за нападение и състава на терористичните групи. Направен беше изводът, че не може да бъде установена пряка причинно-следствена връзка между констатираните в доклада пропуски и резултата от терористичния акт на 27 декември.
Като особено важна беше оценена необходимостта от адекватно и синхронизирано участие на всички държавни институции при вземане на политическо решение за участие в мисии. Не по-малко значимо е всяко конкретно решение, свързано със задгранична мисия на въоръжените сили, да бъде осигурено с целеви бюджетни средства, се отбелязваше в препоръките на доклада.
Тези средства трябваше да отразяват нуждите от съответното оборудване и екипировка, както и да осигуряват подходящо възнаграждение на контингентите.
Препоръчано беше програмите за подготовката да бъдат максимално съобразявани с условията и обстановката на конкретната мисия, да бъдат с продължителност не по-малка от три месеца, като
задължително включват трениране на различни антитерористични техники и умения.
Като целесъобразно се отбеляза тази подготовка да се осъществява не от командирите на роти и взводове, а от подготвени инструктори, които познават особеностите на конкретната мисия.
В годините, последвали началото на мисията в Ирак, при различни обстоятелства, включително и при инцидент с т.нар. приятелски огън, загинаха още осем български военни - офицерските кандидати Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов, Валентин Донев, Марин Милев, Цветан Камов и Паун Георгиев. България е изгубила общо 13 бойци в Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!