Днес честваме Международния ден на детето.
Празникът води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, състояла се в Женева през 1925 година, но 1 юни официално е обявен за Международен ден за защита на децата през 1949 г.
Една година по-късно празникът за първи път е честван едновременно в 51 страни по света.
За децата в столицата са подготвени различни прояви.
От 10 часа сутринта пред НИМ в Бояна децата от десет столични района ще имат възможността да се включат в състезания, викторини, рисуване на открито, музикални и забавни прояви.
Програмата включва турнир по многобой, уличен баскетбол, скейтборд и велосипедни демонстрации, музикално парти.
Емоции обещава и
представянето на специализирани превозни средства
на полицията, противопожарната охрана, Бърза помощ и Гражданска защита, на техническите им средства и начин на работа.
От 12 ч. в парк "Оборище" министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски ще участва в детския празник по безопасност на движението.
От 13 ч. са в МОМН министър Сергей Игнатов ще награди участниците в ІХ олимпиада на Европейския съюз по природни науки, XLV Менделеевска олимпиада по химия и V международен конкурс "Математика и проектиране".
От 18 ч. в НДК Министерството на културата ще представи резултатите от Националния младежки конкурс за изящни и приложни изкуства. Ще бъдат връчени грамотите на наградените ученици и ще се открие официално изложбата, която е в рамките на Салона на изкуствата.
В конкурса участват със свои произведения 220 ученици от 14 училища по изкуствата
към МК от цялата страна на възраст от 14 до 17 години. Ще бъдат присъдени 39 награди в 13 специалности - живопис, графика, скулптура, художествена керамика, художествена дърворезба, художествена обработка на метали, художествена тъкан, рекламна графика, графичен дизайн, детски играчки, иконопис, пространствен дизайн/аранжиране, театрален, кино и телевизионен декор.
От 10 ч. в градинката пред НДК испански майстори-разказвачи ще представят адаптация по едноименната приказка на Ана Мария Матуте "Страната на черната дъска".
В тази приказка, също като в "Алиса в огледалния свят", героите преминават през чудния свят на оживели букви и цифри, за да спасят една изчезнала принцеса.
От 10 до 14 ч. в отсечката между улиците "Неофит Рилски" и "Алабин" ще се движи
ретротрамвай, който ще вози безплатно всички желаещи деца
На сцена на бул. "Витоша" №13 ще има забавна програма с участието на формации от читалищата и училищата в район "Средец", а в разположената наблизо шатра ще се демонстрират логически игри.
Празникът ще продължи и на 2 юни с празничен концерт около езерото "Ариана" с участието на групите "Уикеда" и "Хоризонт", бившия вокалист на "Киора" Стоян Михалев, участника във финала на Евровизия за България през 2009 г. Миша Илиев и млади изпълнители.
По повод Международния ден на детето във войсковите формирования на Българската армия ще се проведе Ден на отворените врати.
Събитието се организира в гарнизоните Пловдив, Плевен, Шумен, Стара Загора, Сливен, Ямбол, Враца, Хасково, Благоевград, Горна Баня, Карлово, Белене, Асеновград, Свобода и Мусачево войсковите формирования от състава на Сухопътни войски ще отворят врати за гражданите. Те ще могат да разгледат въоръжение и бойна техника.
Авиобазите в Крумово и Безмер от състава на Военновъздушните сили и военноморските бази Варна, Бургас и Чайка също ще отворят врати. В тях ще бъде показана авиационна и морска техника.
С ден на открити врати и финал на националното състезание "Познавам ли моята България?" Националният военноисторически музей отбелязва Деня на детето
Днес започва и Национална кампания за ранно детско развитие:
"Чуй ме сега! Утре може да е късно!", организирана от УНИЦЕФ
Кампанията цели да информира обществеността за важността на ранното детство и нуждата за подкрепа, както и да набере средства за проекта на УНИЦЕФ "Училище за родители - Да пораснем заедно".
Ранното детско развитие включва цялата необходима подкрепа за детето от пренаталното му развитие до осмата му година, за да може да бъде реализирано правото му на оцеляване, закрила и грижа, което ще му гарантира най-доброто развитие.
То обхваща области като стимулиране на бебето, здравеопазване и пълноценно хранене, ранно учене, подкрепа на семейството, развитие на общността и др.
Първите няколко години от живота оказват огромно влияние върху развитието и успеха на детето по-късно - от доброто здраве и резултатите в училище до самоуважението и социалните му умения.
Детският мозък се развива изключително бързо в този период и връзките между нервните клетки в мозъка, се изграждат чрез взаимодействие с най-близките до детето хора и остават непроменени до края на живота.
Емоционалната стабилност и чувството на доверие
се изграждат също през първите няколко години от живота на детето и по-късно стават основа за всички важни взаимоотношения - с връстници, колеги, партньори и по-възрастни, и дори със собствените деца.
Този критичен за развитието на детето период предоставя огромни възможности за човека, но е също така и период, в който тези възможности могат да бъдат изгубени.
Неподходящото възпитание в първите години на развитието на детето по-късно прераства в чувство на неудовлетвореност от живота, нарушава отношенията, води до трудности в обучението, хранителни разстройства, високи нива на престъпност и насилие, зависимости, и други лични и социални проблеми.
Въпреки че всяко дете се развива със свои собствени темпове, много проучвания показват, че развитието е най-бързо в периода преди навършване на три години.
Родителските умения са от решаващо значение за възпитанието на децата, за осигуряване на емоционална подкрепа, насърчаване на тяхното развитие и за установяване на успешна комуникация.
Въпреки това е ясно, че голяма част от младите родители никога не са имали възможност
да учат и да придобият умения за адекватна родителска грижа
Част от кампанията затова е и проектът "Училище за родители - Да пораснем заедно".
Толкова много се знае за родителството, и толкова много неща родителите не знаят, че винаги се намира някой, който твърди, че родителите трябва да бъдат обучавани.
Разбира се, полезно би било родителите да знаят повече, но е много важно как се провежда обучението им.
Датският психолог Йеспер Юл твърди, че обучението на родители може да навреди много на родителите и децата, ако е прекалено опростено и се опитва да представи "рецепти".
Според него родителите никога не трябва да стават "педагози" на децата си, тъй като връзката между тях трябва да остане индивидуална и неподправена. Ако родителите просто механично вършат, каквото ги съветват, това няма да проработи.
Повече от всичко
родителите са модел за подражание за децата си
и трябва да се погрижат за себе си, за своите нужди и собствения си живот. Децата трябва да виждат това от своите родители.
Добре информираните родители обаче, които биват насърчавани да поддържат близка емоционална връзка със своите деца и да оценяват своите собствени потребности като личности, имат много по-голям шанс да отгледат способни и истински щастливи деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!