Причината за катастрофата с хеликоптера край Гърмен е загубата на височина. На пилота не са му достигнали 5 метра, за да оцелее. Това заяви експертът Христо Христов след приключването на огледа на мястото на инцидента.
Намериха изчезналия хеликоптер, правят огледи на терен, какви са версиите
„Загубата на височина е следствие на почти нулевата видимост заради гъстата мъгла. Пилотът е направил опит да направи обратен завой или да набере височина, но се ударил в бор и машината е паднала. Има вероятност завоят да е бил направен, за да се изкачи над мъглата и да има хоризонтална видимост“, обясни Христов.
„Видяхме парчета от ламарина, раздробени на малки части. Обстановката, в която е станал сривът, е много стръмна - с 60 градуса наклон. Хеликоптерът е подходил, но страничната система за оросяване се е закачила във висок бор, вследствие на което хеликоптерът се е сринал с носа надолу", добави Христов.
„Времето е било изключително неподходящо за летене“, каза Христов, който е от звеното, разследващо авиационни злополуки.
Хеликоптер се разби край Гърмен
Вторият оглед започна след 10:00 часа. В него взеха участие най-малко 8 експерти, сред които представители на полицията, прокуратурата и авиационните власти. Преди започването на огледа Христов допусна, че разследването на катастрофата може да отнеме една година.
Теренът е силно пресечен, отломките от разбилия се вертолет са разпръснати на 70 метра. Машината се е запалила след удара в дървото. Тялото на пилота е намерено извън кабинета и все още се намира на мястото на катастрофата. Катастрофиралият хеликоптер е паднал в дере, което е труднодостъпно.
Откриха мъртъв пилота на изчезналия хеликоптер
След излитането от игрището в село Гърмен вертолетът е трябвало бързо да набере височина, за да прелети над връх, който е с височина около 800 метра и се е разбил в подножието му. Най-вероятно причината за инцидента е била падналата мъгла. Хеликоптерът е летял преди това в продължение на 4 дни в района на Петрич и Гърмен. Хеликоптерът е бил нает от горското стопанство, за да пръска срещу вредители.
Цяла нощ екипи на Югозападното държавно горско стопанство правиха просеки, за да може полицията да стигне до мястото на катастрофата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!