Н а 1 декември започват разплащанията по „de minimis“ за тази година в размер на около 700 милиона лева. Това обяви министърът на земеделието Кирил Вътев в Русе, където откри специализираното изложение „Дунавски овощари“.
Денков обяви каква помощ ще бъде отпусната на земеделците
На щандове производители от района и други части на страната показаха продукция от плодове и зеленчуци, мед, ядки, вино и други хранителни продукти. Инициативата има за цел да подкрепи родното производство.
Тече и приемът на документи по НПВУ за 320 милиона, допълни земеделският министър.
Той съобщи, че фермерските пазари отново отварят след забрана да се провеждат за една седмица заради птичия грип. Остава забраната за живи птици и птичи продукти.
Подпомагат земеделците, пострадали от градушката в Пловдивско
Кирил Вътев заяви също, че престои да се направи анализ за преструктуриране на българското земеделие предвид присъствието на украинските селскостопански стоки на европейския пазар.
Той припомни, че след 30 ноември ще влязат квотните механизми за внос от Украйна.
Земеделският министър засегна и темата с трудното намиране на работна ръка в сектора. Той обяви, че се разработва програма за облекчен прием на работници от други страни.
Оказа се, че има и голям проблем с поливните площи заради тежкия разрешителен режим от басейновите дирекции в страната. Според министър Вътев първото, което трябва да се направи за разрешаване на проблема е да се облекчи достъпът на земеделците до поливна вода.
Лозари: Пред фалит сме. Министерството: 4 извънредни мерки
"За 30 години, от 100% поливни площи, в момента в цялата страна те са едва 0,7%", каза още Кирил Вътев.
По думите му ще се работи на междуинституционално ниво и за облекчаване на режима за сдружаване с цел преработка на продукцията на овощарите.
Причината за затварянето на фермерските пазари беше, че за 20 дни в страната пламнаха седем огнища на инфуенца по птиците, или по-ясно казано птичи грип, коментира Вътев.
За всички, които участват на фермерски пазари, беше адски неприятно това решение за една седмица да бъдат затворени. Но, след като за този кратък период ветеринарите успяха да направят над 300 000 проби и те се оказаха отрицателни, отново освободихме фермерските пазари, където остава под забрана само продажбата на живи птици и на птичи продукти, каза министърът. Той обясни, че решението е взето след обсъждане с всички епидемиолози в страната, които са отбелязали, че струпването на хора и то на фермери на едно място, е предпоставка за разнасянето на заразата. Това беше причината за това тежко решение, което създаде напрежение в сектора, защото има много хора, които живеят точно от тази дейност - те си произвеждат продукцията и я реализират на фермерските пазари, каза още Кирил Вътев.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) съобщи вчера, че облекчава мерките за продажба на храни и живи животни на пазарите, които бяха въведени в края на миналата седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!