Националният статистически институт излезе със съобщение днес, в което посочва, че общият доход средно на човек от домакинство през второто тримесечие на 2018 г. е 1 474 лева и спрямо същия период на 2017 г. се повишава с 8.7%.
Общият разход е бил 1 331 лв. и се увеличава с 11.4%.
В структурата на общия доход с най-висок относителен дял e доходът от работна заплата (56.7%), следван от доходите от пенсии (28.1%) и от самостоятелна заетост (6.6%).
Защо получаваме източни заплати, а плащаме западни цени
КНСБ: Огромна разлика в заплатите у нас
Спрямо второто тримесечие на 2017 г. относителният дял на дохода от работна заплата остава без промяна, доходът от пенсии се увеличава с 1.8% пункта, а доходът от извън работна заплата намалява с 1.4% пункта.
В структурата на общия разход с най-голям относителен дял са разходите за храна (31.5%), следвани от разходите за жилище (15.9%), данъци и социални осигуровки (13.7%) и разходите за транспорт и съобщения (12.1%).
Спрямо второто тримесечие на 2017 г. относителният дял на разходите за храна и безалкохолни напитки намалява с един процентен пункт, а делът на разходите за транспорт се увеличава с 0.7% пункта.
Евростат: Българинът харчи най-много за храна, по-малко за здраве
Как у нас някой не работи, а харчи 1 млн.
През второто тримесечие на 2018 г. настъпва промяна в потреблението на основни хранителни продукти средно на човек от домакинство в сравнение със същото тримесечие на 2017 година.
Увеличение се отчита в потреблението на: зеленчуци - от 18.2 на 19.0 кг, мляко кисело - от 7.3 на 7.9 кг, и месо - от 8.2 на 8.6 килограма.
Намалява консумацията на хляб и тестени изделия - от 21.6 на 21.3 кг, и на мляко прясно - от 4.6 на 4.4 литра.
Без промяна остава потреблението на яйца, олио, фасул зрял и захар.
Линията на бедност в България през 2019 г. ще е 348 лева, реши правителството на редовното си заседание днес в Министерския съвет. Сумата е с 27 лева по-висока в сравнение с размера й през настоящата година.
Сумата е определена на база на методика, утвърдена от Министерския съвет през 2006 г. Показателят се изчислява в зависимост от данните в изследването "Наблюдение на домакинските бюджети в Република България“, което ежегодно се провежда от Националния статистически институт.
Линията на бедност се използва като референтна стойност при формирането на социалната политика в областта на доходите и жизненото равнище на населението.
На редовното си заседание днес правителството обсъди доклад с нови и актуализирани мерки в Националната програма за реформи на България за 2018 година.
Освен постановление за определяне размера на линията на бедност за страната за 2019 г., министрите приеха и постановление за одобряване на допълнителни трансфери за държавните висши училища и за БАН за 2018 г.
61 млн. лева отпуска правителството за научни програми
Вучич: Задминахме България, ще изпреварим всички на Балканите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!