Данни от изследване от края на 2011 г. у нас на образованието и обучението за структурата на населението от 25 до 64 години показват, че с основно и с по-ниско образование са 20,4% от българите, със средно образование - 55%, а с висше образование - 24,6%.
Това съобщи Националният статистически институт (НСИ), представяйки резултати от изследване за участието на населението от 25 до 64-годишна възраст в учене през целия живот.
Според НСИ има тенденция за увеличение на хората със средно и с високо образование, и за намаляване на дела на българите с ниско образование.
Относителният дял на жените, завършили висше образование, е значително по-висок от този на мъжете - съответно 29,8 и 19,5%, посочват от НСИ.
Изследването показва, че степента на завършено образование оказва влияние върху статуса в заетостта.
Колкото по-високо образование имат хората, толкова по-голяма е вероятността да се предпазят от безработица, отбелязват от НСИ.
Семейната среда оказва значително влияние върху бъдещото социално и личностно развитие на индивида, установят резултатите от изследването.
Според тях достигнатата образователна степен на родителите е важен фактор за бъдещото развитие на младите хора.
Данните сочат, че 93,6% от хората с основно и с по-ниско образование произхождат от семейство, в което и двамата родители са с ниско образование, на 6,2% - поне единият родител е със средно образование, и само 0,3% - имат поне един родител с висше образование.
Всеки трети българин (33,9%) с висше образование произхожда от семейство, в което поне единият родител е с висше образование, 53,9% - имат поне един родител със средно образование, а при 12,9% от висшистите и двамата родители са с основно и по-ниско образование.
Следователно при семейства, в които поне единият от съпрузите е със средно или с висше образование, децата обикновено завършват по-висока или същата степен на образование, докато децата от семейства, в които и двамата съпрузи са с основно или с по-ниско образование, много рядко придобиват по-високо образование от родителите си, установява изследването.
Резултатите от него показват, че 38,9% от населението в активна трудова възраст (25-64 години) ползва активно или пасивно поне един чужд език.
23,4% използват английския език, 18,3% - руския език, 5,6% - немския език, и 3,5% - френския език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!