П арламентът възложи на правителството да преговаря със САЩ за закупуване на нов тип боен самолет F-16. „За“ проекта за решение гласуваха 131 народни представители, „против“ – 84 и „въздържали се“ – 0, с което предложението беше прието. По предложение на секретарят на ПГ на „БСП за България“ Филип Попов предложението беше прегласувано. При прегласуването
„за“ гласуваха 130 депутати, „против“ – 84 и „въздържали се“ – 0.
Освен преговори парламентът възложи на Министерски съвет да подготви проект на международен договор с правителството на САЩ. Проекторешението предвижда министър-председателят да създаде организация за преговорен екип за подготовка за проекта на международен договор.
Кое е по-важно производителят или какъв ще е новият изтребител
В предложението изрично е посочено, че при изготвянето на проекта за договор от българска страна задължително в преговорния екип трябва да участват министрите на отбраната, на икономиката, на външните работи и на финансите.
В мотивите се посочва, че
членството на България в НАТО е стратегически избор
на принадлежност към евроатлантическата архитектура за сигурност и е ключов приоритет на правителството. Страната ни вече 15 години се ползва от преимуществата на членството в Алианса.
Вносителите посочват, че предвид рисковете и заплахите за сигурността на страната, не може да се позволи по-нататъшно забавяне на модернизацията на ВВС, а придобиването на нов многоцелеви изтребител като
F-16 ще издигне на ново качествено ниво бойните способности на българската бойна авиация.
Докладът за нов многоцелеви изтребител на ВВС беше внесен в края на иналата година в МС от министъра на отбраната Красимир Каракачанов и от министъра на икономиката Емил Караниколов. Документът е изработен от междуведомствената експертна комисия и политико-военната група за избор на нов изтребител.
Парламентът отхвърли и предложението на лидера на „Атака“ Волен Сидеров страната ни да преговаря с всички държави, които имат интерес и с Руската федерация, както и ако се стигне до сделка между САЩ и България за F-16, самолетът да бъде предоставен безвъзмездно.
Първата среща за F-16 ще се проведе в Брюксел на 14 февруари
„Първата среща, която мога да проведа е в началото на другия месец в Брюксел с изпълняващия длъжността секретар на отбраната. На 14 февруари – срещата на министрите в НАТО. Дотогава ще комуникират експертите“, заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
„Сроковете за провеждане на преговорите със САЩ не са упоменати. Специалистите казват 4 месеца“, подчерта военният министър, който отново беше категоричен, че натиск за избора на боен самолет няма. Следват обаче много въпроси, които трябва да бъдат решени – срокове за доставка, обслужване, както и доставка на резервни части.
За това дали трябваше и президентът Румен Радев да присъства на днешното гласуване, за което настояваха управляващите от ГЕРБ, министър Каракачанов коментира: „Президентът по Конституция има право да се появи в Народното събрание, когато пожелае. Защо трябва изключително да дойде днес или вчера? Ако е бил в България и е имал желание, е можел да дойде“.
Посолството на САЩ приветства решението на НС
Посолството на САЩ приветства решението за начало на преговорите за придобиване на нови самолети F-16 Block 70 от Локхийд Мартин, съобщиха от посолството. „Очакваме да продължим да укрепваме стратегическото си партньорство с България, нашият съюзник в НАТО“, посочват още от американското посолство.
Компанията производител също приветства решението
Lockheed Martin (Локхийд Мартин) приветства решението на българския парламент за започване на преговори за закупуването на изтребители F-16 Block 70.
„Изтребителите F-16 отговарят напълно на отбранителните нужди на България и на НАТО и военновъздушните сили на страната ще придобият най-модерния изтребител 4-то поколение на въоръжение в алианса.
Българската икономика и индустрия също ще спечелят от новоустановените дългосрочни отношения с глобалния технологичен лидер Lockheed Martin. Ще продължим да подкрепяме правителството на САЩ и нашите нови български партньори по време на преговорите по договора”, каза Джeймс Робинсън, директор Международно бизнес развитие на F-16 в Lockheed Martin.
Lockheed Martin, базирана в Бетесда, щата Мериленд, САЩ, е глобална отбранителна и космическа компания с близо 100 000 служители в цял свят и работи основно в областта на проучването, проектирането, разработването, производството, интегрирането и поддръжката на високо технологични системи, продукти и услуги.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!