П арламентът прие окончателно законопроекта за личната помощ. Той влиза в сила от 1 януари 2019 г.
"Законът е за всички хора с тежки увреждания, които са сами и нямат никаква подкрепа. Това е механизъм, чрез който нашите деца и хората с увреждания имат бъдеще", коментира Вера Иванова - една от протестиращите майки от инициативата "Системата ни убива". Реформата започва и гражданско общество в България има, каза Мая Стоицева от инициативата.
Лична помощ по новия закон ще се отпуска от 1 септември догодина. До тогава лицата, които ползват социалните услуги от общините "Личен асистент", "Социален асистент" и "Домашен помощник", ще продължат да ги получават по досегашния ред.
Лична помощ ще се предоставя на базата на изготвена индивидуална оценка на потребностите по реда на новия Закон за хората с увреждания.
От месечната помощ от 930 лева за дете с 90% увреждания ще се приспадат до 380 лева за асистент, като конкретният размер ще съответства на определения брой часове в индивидуалната оценка на потребностите.
Според закона доставчик на личната помощ е общината по настоящия адрес на ползвателя. Спор в пленарна зала предизвика възможността кметът на общината да преотстъпва тази дейност на фирми.
От 1 април 2019 г. документите за изготвянето на индивидуалните оценки на потребностите от лична помощ ще се подават в специализираните отдели в дирекциите "Социално подпомагане" към Агенцията за социално подпомагане по настоящ адрес на човека с увреждане. От 1 януари 2021 г. политиката за предоставянето на лична помощ на хората с увреждания ще се осъществява от Държавната агенция за хората с увреждания.
Финално: Парламентът прие новия Закон за хората с увреждания
Депутатите дебатираха и по часовата ставка за положен труд от личните асистенти. Антон Кутев от БСП коментира, че тези ставки няма да заработят и за тези пари няма да може да се намери асистент. С тези закони решаваме между 10 и 15% от проблемите на хората с увреждания, останалите остават нерешени и след няколко месеца хората пак ще са отпред, посочи той.
Светлана Ангелова от ГЕРБ отбеляза, че тази часова ставка е договорена с протестиращите майки на деца с увреждания. Целта е този закон да бъде обезпечен с финансов ресурс за следващата година, а не да приемаме кух закон за години напред, коментира тя. Затова Ангелова обясни, че до 2021 г. има ограничение на часовата ставка и на кръга от лица, които ще получават лична помощ. Тя увери, че законите за хората с увреждания и за личната помощ са финансово обезпечени. Ангелова коментира още, че нито един представител от БСП не е присъствал в работната група по законопроекта. Колеги отляво дали бяхте отговорни докрай по отношение на хората с увреждания, попита тя и отбеляза, че вчера и днес редиците на БСП са рехави, няма я и лидерът на партията Корнелия Нинова.
Антон Кутев отговори, че не е получил нито една покана за участие в работната група. Ако има на кого да се благодари, това е на министъра на труда и социалната политика, междувременно от ГЕРБ политизирахте, посочи той.
Председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов от ДПС благодари на членовете на работната група, които в продължение на месец и половина са направили възможното двата закона за хората с увреждания и за личната помощ да станат работещи.„
Майките на деца с увреждания, които бяха на балкона в пленарната зала, бяха развълнувани от окончателното приемане на закона и се прегръщаха радостно след гласуването на последния текст.
С приемането на Закона за хората с увреждания и Закона за личната помощ ние
изпълнихме изцяло и в срок поетите ангажименти към хората с увреждания
в подписания на 9 октомври план за действие за приемане на законодателство за хората с увреждания, заяви в пленарната зала министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.
"Приемането на Закон за личната помощ удовлетворява основното искане на протестиращите майки, поставяно години наред в техните протести. С приемането на този закон България се нарежда до не многото държави в Европа, които имат самостоятелен закон за личната помощ. Това показва отношението на българското правителство и на българския парламент към хората с увреждания", посочи министърът.
"Законът за личната помощ е законът за бъдещето на децата ни. Това означава, че децата ни ще ги има, когато нас ни няма", заяви на брифинг в Народното събрание Вера Иванова от протестиращите майки.
Днес е последният ден на палатковия лагер пред парламента
Протестът ще продължи през януари пред Министерството на здравеопазването, тъй като имаме още работа за вършене, докато не се случи реформата в ТЕЛК такава, каквато е в цяла Европа, обясни Вера Иванова.
Майките благодариха на всички, които са ги подкрепяли, както и на всички майки, които са излезли на палаткови лагери в цялата страна. По някой път спорехме, но извоювахме една голяма крачка, реформата започва, каза Стоицева. Майките благодариха на омбудсмана Мая Манолова за това, че е повярвала в тях и е била неотлъчно с тях. Те благодариха и на медиите за отразяването, както и на полицаите, които са охранявали протестите им. Благодарим и на системата, която ни направи толкова устойчиви, колкото сме, каза Димитрина Русева.
След брифинга майките поканиха всички на чай при палатковия лагер пред Народното събрание. На поканата се отзоваха председателят на парламента Цвета Караянчева, омбудсманът Мая Манолова и депутати.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!