П арламентът прие повторно Закона за ДДС и с това преодоля президентското вето върху законопроекта, предаде Агенция „Фокус”.
„За” повторното приемане на законопроекта гласуваха 121 народни представители, „против” – 74 и „въздържали се” – 0,
с което той беше приет.
Съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за преодоляване на ветото е необходимо мнозинство повече от половината от всички народни представители.
Това е седмото вето на държавния глава за тази година и 26-то от началото на мандата на президента Румен Радев. Досега парламентът е одобрявал ветото върху Закона за приватизация и следприватизационен контрол, върху разпоредби от Закона за извънредното положение и върху Кодекса за търговското корабоплаване.
По-рано
за втори пореден ден мнозинството в парламента отказа да извика на изслушване премиера Бойко Борисов,
предаде агенция БГНЕС.
Ден след като опозицията напразно настоя министър-председателят да обясни от парламентарната трибуна задава ли се водна криза в Бургас, днес от БСП поискаха той да даде информация за правителственото решение за покупка на COVID-ваксини. С 96 гласа „против” обаче проекторешението беше отхвърлено.
От левицата поискаха премиерът Борисов да обясни пред депутатите какви са технологичните параметри на договаряните ваксини, количествата, както и изискванията към тяхното транспортиране и приложение.
„Живеем в парламентарна република и парламентът е най-висшият орган в държавата. За никого няма да е новина, че
традиционно г-н Борисов системно и последователно погазва принципите на парламентарната република и държавността.
Но днес е по-особен ден. Така, както са управлението на ГЕРБ през последните 11 години, той последователно е неглижирал Народното събрание, така днес, уплашен от ситуацията и отказващ да поеме отговорността за последиците от кризата, иска от нас да му подпишем празен чек и да ни ползва като индулгенция за това, което предстои – закупуване на ваксини и ваксинирането срещу COVID-19”, ядоса се на решението лидерът на БСП Корнелия Нинова.
„Елате тук, г-н Борисов, и обяснете на българския народ какво правите”, призова още Нинова от трибуната.
От своя страна председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова обвини БСП, че
с искането си опитват да черпят политически дивиденти от ситуацията,
а лидерът им Корнелия Нинова – в прекалена фиксация върху личността на премиера Борисов.
Дариткова подчерта, че вместо премиерът, в парламента ще дойде министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, който ще даде информация и ще отговори компетентно на всички въпроси. „Иначе вашата обсебеност да видите министър-председателя тук може да бъде обект на дълго психологическо изследване”, каза още Даниела Дариткова.
Парламентът прие на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
Измененията влизат в сила от 1 януари догодина с някои изключения.
Измененията предвиждат
да се предостави възможност на задължените лица предварително да декларират конкретни данни в случаите на превоз на стоки, който започва от територията на друга държава-членка на Европейския съюз, и завършва на територията на страната или започва от територията на страната и завършва на територията на друга държава-членка. Данните ще се декларират чрез електронна услуга на Националната агенция за приходите / НАП/.
С промените се създава възможност за използването на
електронни документи във вида, в който те са създадени, като отпада необходимостта от разпечатването им на хартия. Във връзка с оптимизиране на процеса по връчване на документи, издадени от органите на НАП, се предоставя възможност документите да бъдат връчвани по електронен път не само от орган по приходите, но и от друг служител на НАП.
Предвижда се промяна в
последователността на погасяване на предявените за събиране в НАП публични вземания до започване на принудителното им събиране. С постъпила сума по сметката на публичния изпълнител за погасяване на предявени за събиране в НАП публични вземания до започване на принудителното им събиране се погасява задължението, срокът за внасяне на което изтича най-рано към датата на плащането. Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно, записаха депутатите. Тези разпоредби влизат в сила от 1 май 2021 г.
Предвиждат се две допълнителни хипотези,
при които се изключва прилагането на 10-годишния абсолютен давностен срок, след изтичането на който се счита, че публичното вземане е погасено: по отношение на предявените в производството по несъстоятелност публични вземания, и при образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.
Промените предвиждат и двойно увеличаване на размера на санкциите за неоказване на съдействие на орган по приходите или възпрепятстване упражняването на правомощията му. Създадена е и административнонаказателна санкция за лицата, които не внесат или внесат в по-малък размер дължимия данък съгласно Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данъците върху доходите на физическите лица, когато основанията за прилагане на облекчение съгласно спогодба за избягване на двойното данъчно облагане не са доказани.
Нарушителите ще се наказват с глоба - за физическите лица, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер 5 на сто от размера на невнесения данък, но не повече от 15 000 лв. При повторно нарушение санкцията ще е 10 на сто от невнесения данък, но не повече от 30 000 лв.
В Закона за Националната агенция за приходите се предвижда ред за предоставяне на конфискувани или отнети в полза на държавата животни-компаньони не само на бюджетни организации, но и на приюти, спасителни центрове, друг животновъден обект или на нов собственик. Също така се предвижда органи на НАП да упражняват своите правомощия на територията на цялата страна без оглед на определената в ДОПК компетентност.
Месечните обезпечения и отчисления за бъдещи разходи за закриване на депо за отпадъци за периода от 1 март 2020 г. до 31 декември 2020 г. остават по сметка на общината, която ги е събрала и се разходват по решение на общинския съвет чрез вътрешни компенсирани промени, без да се изменя приетия от общинския съвет начин на определяне и размер на таксата за битови отпадъци, приеха депутатите в Закона за управление на отпадъците.
Те разписаха и аналогични разпоредби за 2021 г. Тези текстове от преходните и заключителни разпоредби на промените в ДОПК влизат в сила от обнародването им в "Държавен вестник".
Президентът наложи вето на Закона за потребителския кредит
НС подкрепи ветото на Радев върху законовите промени за превоз на пътници
Радев наложи вето на разпоредби от Кодекса на търговското корабоплаване
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!