Д епутатите подкрепиха ветото на президента върху текстове от Кодекса на търговското корабоплаване.
Поправките допълват Наказателния кодекс и Закона за автомобилните превози и така инкриминират нерегламентирания превоз.
В мотивите си Румен Радев посочва, че от гласуваните текстове не става ясно как ще бъде правено разграничение между т.нар. споделено пътуване и нерегламентирания превоз на пътници, който и сега е административно нарушение. Според него така се оставя прекалено широко поле за преценка от страна на правоприлагащите органи. В сряда транспортната комисия отхвърли ветото на държавния глава.
Днес в пленарна зала "За" завишените санкции гласуваха 93 народни представители, 61 бяха "против", а 18 се въздържаха.
Така държавният глава спря преквалифицирането на извършването на превоз на пътници без необходимото разрешение, регистрация или лиценз от административно нарушение в престъпление чрез специален състав в Наказателния кодекс.
Румен Радев наложи вето на разпоредби от Кодекса на търговското корабоплаване
Според промените в Наказателния кодекс се предвижда затвор от две до пет години, а моторното превозно средство, послужило за извършване на нарушението, да се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост.
Ако се използва подправен документ или нарушението се извършва от повече от едно лице, наказанието беше още по-високо
Според президента с промените едно и също деяние се определя и като престъпление, и като административно нарушение, като се дублират отговорности с различна тежест, без да има яснота кой ще е приложимият ред, което ще доведе единствено до объркване и няма да има реален принос в борбата срещу "сивата икономика".
"Законът е върнат напълно основателно, с напълно валидни аргументи", защити президентските мотиви по време на дебатите депутатът Георги Свиленски.
Според него истинският проблем се състои във факта, че в автомобилната администрация има корумпирани служители, заради което нарушителите избягват предвидените административни наказания.
"Не размерът на наказанието е възпиращо, а неизбежността на неговото налагане", подкрепи го колегата му Крум Зарков.
Той попита управляващите защо предлагат такава висока санкция, при положение, че за редица други престъпния деяния, с много по-висока степен на обществена опасност, са предвидени далеч по леки наказания.
"Нито на жертвите на престъпления ще помогнете, нито на хората от транспортния бранш ще помогнете", категоричен бе той.
Коалиционните партньори от "Обединени патриоти" посочиха:
"Трайно смущаващ е начина за промяна на Наказателния кодекс през Комисията по транспорта", смята Искрен Веселинов, който призова подобни предложения да бъдат прецизирани в бъдеще.
Иглика Събева от ГЕРБ стана единственият депутат, осмелил да защити предложенията на най-голямата партия в парламента.
Тя отново подчерта, че с промените, които отпаднаха, споделеното пътуване не би трябвало да попадне под ударите на закона, защото при него се говори за подялба на горивото, а не за възмездно предоставяне на услуга и реализиране на печалба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!