С туденият резерв ще бъде предоставян само на държавната ТЕЦ "Марица Изток II", реши парламентът.
Министърът на енергетиката въз основа на доклад на оператора на електропреносната мрежа налага при необходимост предоставянето на студен резерв на кондензационна топлоелектрическа централа с най-голяма инсталирана мощност в страната със заповед за период от 1 август 2020 г. до пълната либерализация на пазара на електрическа енергия на едро, но не по-късно 1 юли 2021 г. Това записаха депутатите в Закона за енергетиката чрез приетите на второ четене преходни и заключителни разпоредби на промените в Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.
"За" предложението гласуваха 105 народни представители, "против" - 12, без "въздържали се".
Борисов към Петкова: Сваляш студения резерв
АИКБ с позиция относно т.н. "студен резерв"
Законодателната инициатива идва след като управляващите решиха студен резерв да се ползва само от държавната ТЕЦ "Марица Изток II".
Решението беше обсъдено между коалиционните партньори ГЕРБ и "Обединени патриоти" след обществено напрежение и съмнения за злоупотреби в ТЕЦ "Варна".
Коментарите
Валентин Николов /ГЕРБ/ коментира, че студеният резерв винаги е правен с търг, както се изисква в ЕС.
"Винаги в този студен резерв е участвал ТЕЦ "Варна", първо като държавна, после като собственост на ЧЕЗ и после като друга собственост, където виждаме, че е и почетният председател на ДПС Ахмед Доган", каза Николов.
По думите му не е важна собствеността, би трябвало парите за студения резерв да се дават на централите. Но понеже вече е политическа обстановката, е важно и кой е собственикът, коментира той. Не е експертно толкова, политическо е решението да отиват тези пари в държавната ТЕЦ, която е най-голямата кондензационна централа, каза Николов. Той обясни, че при необходимост и по доклад от Електроенергийния системен оператор /ЕСО/ министърът на енергетиката със заповед ще стартира тези блокове, които не работят в ТЕЦ "Марица Изток II".
"Изявлението на управляващите е, че това, което в момента се прави, е да може студеният резерв да отиде в ТЕЦ "Марица Изток II". Ще следим дали това е така", заяви депутатът от БСП Таско Ерменков.
Според него министерството на енергетиката "продължава с политиката на лакатушене", тъй като преминава от "въвеждане на обща либерализация“ към "административно-команден режим".
Заменят „студения резерв“ с нов механизъм
"Всичко това се прави без да е ясна перспективата, без да е ясно направлението, без да има стратегия за развитието на енергетиката. Сектор енергетика няма как да се управлява на парче. Няма как да се правят кръпки към закона, без да има ясна концепция какво правим, на къде вървим, каква цел сме си поставили и какво искаме да постигнем", смята той.
"Разглеждаме текст, който възникна въз основа на омразата към собствениците на определени електрически централи. Текст, който няма нищо общо със създаване на сигурност и стабилност на електроенергийната система", заяви Рамадан Аталай от ДПС.
"Съжалявам, че г-жа Теменужка Петкова не е тук, но имам чувството, че следващият министър, който ще си замине от това правителство, ще бъде тя, когато министър-председателят ще се откаже от заповедта и тя трябва да дойде тук и да обясни как и по какъв начин ще нарушаваме принципни неща, въведени в енергетиката от 2003 г.", смята той.
Ахмед Доган стана мажоритарен собственик на ТЕЦ "Варна"
"Уважаеми г-н Аталай, няма омраза, с любов ще ви отнемем тези 60 млн. и с любов ще ги насочим към държавната енергетика", отговори му Искрен Веселинов от "Обединени патриоти".
От своя страна председателят на ресорната парламентарна комисия Валентин Николова обясни, че решението парите да отиват в държавната ТЕЦ е изцяло политическо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!