П арламентът прие промени в Наказателния кодекс за съкратеното съдебно следствие на първо четене.
На вниманието на депутатите бяха поставени три законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс с идентично съдържание, които бяха одобрени от пленарна зала.
От БСП предлагаха съкратеното съдебно следствие да не се прилага при случаите на умишлено причиняване на смърт и тежка телесна повреда. От "Обединени патриоти" предлагаха същото в отделен законопроект. От "Воля" също внесоха законопроект, с който да ограничат обхвата на престъпленията, за които се прилага съкратено съдебно производство.
В същото време, по предложение на ГЕРБ, в Наказателния кодекс остана възможността за съкратено производство, но по преценка на съдията.
Опозицията определи приемането на двете противоречиви поправки като "правен абсурд". Правосъдният министър Данаил Кирилов пък заяви, че е необходимо широко обществено обсъждане на измененията преди гласуването на второ четене.
И прокуратурата срещу съкратено производство при умишлено убийство
Близки на жестоко убити искат справедливост пред парламента
Делата по съкратена процедура – по-евтини
"Хората искат бързо наказване на виновника и затова предлагаме въвеждане на диференцираната процедура по съкратеното съдебно следствие". Това каза народният представител от ПГна ГЕРБ и председател на Правна комисия Анна Александрова от трибуната на Народното събрание.
"ПГ на ГЕРБ ще подкрепи промените, защото ние дължим това на нашето общество", заяви още Анна Александрова.
Според нея обаче тези промени биха представлявали стъпка назад. "Дискусията за въвеждането на съкратеното съдебно следствие започва още 2006 г.", каза Анна Александрова и посочи, че в доклад се отбелязва, че делата продължават с години. "Евентуалното премахване на института при определени видове тежки престъпления ще доведе до забавяне на процеса и ненаказване на дееца", заяви още Анна Александрова. Според нея отпадането му ще засегне именно близките на засегнатите от тежки престъпления.
Преди дни близки на жертви внесоха в деловодството на парламента над 15 000 подписа
за отпадане на процедурата на съкратеното следствие и възможността за споразумение с прокуратурата при тежки умишлени престъпления.
Подписката за промяна на Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ е инициирана от роднините на малката Кристин и жителите на с. Сотиря след жестокото й убийство на 15 август тази година.
"Искаме промяна в закона - за доживотна присъда без право на замяна, без право на споразумение", посочи бабата на Кристин - Милка Георгиева. Тя призова всички партии "да се хванат за ръце", депутатите да не се делят по цветове, а да бъдат майки, бащи, баби и дядовци, и да изградят закона веднъж завинаги, така че да няма следващо дете, следващо убийство, да няма следващи убийци, които са на свобода.
Ваня Министерска - майката на Дарина, която беше убита от мъжа си заедно с дъщеря си Никол, апелира всички партии и хора да се обединят и да гласуват отпадането на института на съкратеното съдебно следствие и да не се протака твърде дълго между първо и второ четене, както е станало с поправката, свързана с домашното насилие.
От БСП подкрепиха подписката на близките за справедливост и за възмездие. "Категорично ги подкрепяме без никакви партийно-политически алтернативи, агресия или използване на случая", заяви на брифинга лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Тя припомни, че от левицата са внесли законопроект за промени в НПК, в който казват, че в случаи на тежки телесни повреди и убийства няма да се прилага споразумение и няма да се намалява присъдата от доживотна без право на замяна на по-малка. Нашето предложение днес ще се гледа в правната комисия, отбеляза Нинова.
Въпросът дали да се премахне съкратената съдебна процедура при тежки престъпления е обсъждана неведнъж.
През юни близки на убитата журналистка Виктория Маринова предложиха изменение в Наказателно-процесуалния кодекс.
След случаите в Сотиря и Негован, граждани поискаха да се премахне съкратената съдебна процедура при тежки престъпления. В предаването "Събуди се" адвокат Марин Марковски обясни повече за видовете съкратено следствие, като добави мнението си, че "на извършителите (на убийствата в Сотиря и Негован, бел. ред.) не бива да им се дава това право (съкратено следствие). Обаче те го имат. Законът не може да се върне назад. Но при този тип убийства съкратеното съдебно следствие не трябва да се допуска".
В края на август пък говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова призова законодателят да обмисли дали да не предостави възможност на наблюдаващия прокурор да изразява становище, когато подсъдим или неговият адвокат поискат от съда дело за тежко престъпление да се гледа по съкратената процедура, което задължително осигурява на извършителя по-леко наказание.
"В настоящия случай прокурорът, когато се поиска от подсъдимо лице и неговия защитник провеждане на съкратено съдебно следствие, той няма думата. Не може да каже да не се проведе по този начин съдебното следствие, което, така беше представено от законодателите - комплимент, така грубо казано към работата на прокурора. Но факт е, че колкото по-качествено и по-бързо ние изпълним задълженията си по закон и съберем по-безспорни доказателства, толкова повече облекчаваме правното положение на осъденото лице“, каза Арнаудова, цитирана от БНР.
Ден, преди изказването на говорителя на главния прокурор, от ВМРО заявиха с писмо до медиите, че искат премахване на съкратеното съдебно следствие, което намалява с една трета присъдите при тежки престъпления. Действието им е било подтикнато от случая в Сотиря.
От ВМРО са категорични, че неизбежната отбрана също трябва да бъде внедрена в наказателната юриспруденция максимално бързо.
От партията започват обществено обсъждане на идеята за химическа кастрация в престъпления като изнасилвания, блудства и други сексуални посегателства - практика, която отдавна се прилага в други държави.
От ВМРО призовават да се повдигне отново и темата за правомощията на органите на реда. Полицаите и военнослужещите трябва да имат самочувствието, че са защитени от държавата и гражданите при изпълнението на служебните си задължения, заявяват от партията.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!