С ъс 124 гласа „за”, „против – 89” и без „въздържали се” парламентът прие повторно Изборния кодекс и преодоля президентското вето, предаде Агенция „Фокус”. Ветото подкрепиха БСП и ДПС, както и част от независимите депутати.
Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание предвижда
ветото да се счита за преодоляно, ако парламентът приеме повторно закона с мнозинство повече от половината от всички народни представители.
Част от промените в изборното законодателство бяха върнати за ново обсъждане на 28 септември 2020 г. от държавния глава.
Радев категоричен: Ще наложа вето на ревизията на Изборния кодекс
Законопроектът за изменение и допълнение на Изборния кодекс беше приет на 17 септември 2020 г. В основното тяло на законопроекта бе заложено още ЦИК да определя техническите изисквания към апаратната и програмната част на техническите устройства за машинно гласуване.
Също така ЦИК ще осигурява техническите устройства за машинно гласуване чрез наемане или закупуване. Държавната агенция „Електронно управление“, съвместно с Българския институт за стандартизация и Българския институт по метеорология, удостоверяват съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията.
Част от промените бяха оспорени от президента.
В мотивите си държавния глава посочи, че с последните промени се позволява едновременното въвеждане на машинен и хартиен вот и ръчното им броене, което обезсмисля машинното гласуване.
Цвета Караянчева: Хартиената бюлетина е по искане на избирателите
Според председателя на парламента Цвета Караянчева комбинирането на техническите устройства за гласуване с хартиена бюлетина е по искане на избирателите, защото много от тях се смущават да гласуват само на машина. Караянчева дори заяви, че подобни призиви са отправени до ГЕРБ и от симпатизанти на БСП. „Вразумете ги тези нашите, защото ние не искаме машини. Това, което те ни предлагат, нас ни притеснява“, цитира ги Караянчева от парламентарната трибуна.
НС прие на второ четене промените в Изборния кодекс
Настояването на опозицията страната ни да премине изцяло към машинен вот Караянчева определи като „поредната мантра“, както и като „оправдание за бъдещата им загуба на изборите“.
Корнелия Нинова: Изборите в България се фалшифицират
Лидерът на БСП Корнелия Нинова отправи остри критики към управляващите, че в самите промени в изборното законодателство те залагат предпоставките за нарушения в него, изкривявайки волята на суверена. „Изборите в България се фалшифицират и манипулират“, категорична беше тя, хвърляйки вината върху 10-годишното управление на ГЕРБ.
Тя подчерта още, че настоящите текстове отново се правят „в последния момент“, което определи като „порочна практика“, заради което страната ни получава често критики от различни международни организации и институции. Корнелия Нинова призова всички партии за „обединение за честни избори“ и допълни: „От БСП подаваме ръка“.
„Горещият картоф“ отива при ЦИК
С настоящите промени парламентът отклони изцяло към изборната комисия отговорността за решението дали машините да бъдат наети или закупени, както и за тяхното съхранение и експлоатация.
„Опитвате се изключите Министерски съвет от процеса. Правите всичко възможност правителството да остане на страна. Търси се виновник за предварително планиран провал“, смята депутата от опозицията Крум Зарков, според когото президентското вето е шанс законът да се преразгледа, грешките – да се проумеят.
Управляващите от ГЕРБ защитиха промените. Депутатът Александър Иванов риторично попита опозицията дали президентът Румен Радев и лидерът на БСП Корнелия Нинова са избрани с машинно гласуване или с хартиени бюлетини, защитавайки идеята за смесен вот.
„Какво толкова се напъвате с това машинно гласуване?“, подкрепи го колегата му Вежди Рашидов, давайки пример, че машинен вот има в държави като Индия и Венецуела. Той не прие аргумента на опозицията, че протестиращите граждани също настояват за промяна в изборния процес. „Народът, който е на паветата. А онзи народ, който е на работа. Не ви ли интересува този народ? Защо не ходите между тях?“, попита Рашидов от трибуната.
Председателят на правната комисия Ана Александрова пък се позова на доклад на ЦИК от предходни избори, според който, в секциите с машини на предходните избори едва около 27% от гласоподавателите са предпочели да гласуват на тях.
ДПС: Проблемът е в преференциалния вот
От ДПС изразиха подкрепа за ветото и очаквано се обявиха против промените. „Невалидните бюлетини не са функция от начина на гласуване. Те са функция от това, че всички вкупом прегърнахте идеята, че преференциите са нещо хубаво. Не са! Всички невалидни бюлетини се дължат на преференциалния вот“, аргументира позицията на партията Йордан Цонев.
Той даде пример с традиционно големия процент сгрешени протоколи от секционните избирателни комисии и допълни: „За това искахме 100% машинно гласуване, за да няма намеса при броенето в комисиите. С тази поправка вие ликвидирате тази опция. Ще се брои пак на ръка, ще имаме пак същите дефекти“.
Референдум и по въпросите за ВНС
С настоящите промени депутатите окончателно решиха още да падне забраната за провеждане на националния референдуми по въпроси, които са от компетентността на Велико Народно събрание. В интерес на държавата е хората да си кажат мнението, аргументираха вносителите от ВМРО предложението си. За пример такива могат да бъдат свързани с промяната или приемането на нова конституция, изменението на територията на България, както и промяна във формата на държавно устройство или държавно управление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!