Д епутатите одобриха предложението на парламентарната група на ГЕРБ-СДС да се гласува мораториум върху цената на тока, парното и ВиК услугите. Решението беше взето почти единодушно, информира DarikNews.bg
"За" гласуваха 186 депутати, два а бяха против предложението, а други двама се въздържаха.
Редакционното предложение беше направено в пленарната зала от председателя на ПГ ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова по време на дебата около създаването на временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея.
Атанасова поиска в проекта на решение за временната комисия да бъде записано само, че парламентът налага мораториум. Зам.-председателят на НС Ива Митева /"Има такъв народ"/ предложи мораториумът да бъде гласуван отделно и оформен като отделно решение от това за създаване на временната комисия.
Рамадан Аталай /ДПС/ поиска предложението на ГЕРБ-СДС да не се гласува, защото е направено след изтичане на времето на ГЕРБ-СДС. Според него решението за мораториум е незаконно, защото всяко решение на НС се взема след като е представено в писмен вид на депутатите.
"Има такъв народ" ще подкрепи предложението за мораториум", обяви председателят на групата Тошко Йорданов.
След това парламентът гласува и създаването на Временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея. Вносител е Андрей Гюров и група народни представители от ПГ "Продължаваме Промяната". "За" бяха 163 депутати, 49 "против", седем се въздържаха.
Създадената комисия е на паритетен принцип от 14 народни представители, по двама от всяка парламентарна група.
От "Продължаваме Промяната" в комисията влиза и Венко Сабрутев. В състава ѝ са Теменужка Петкова и Жечо Станков от ГЕРБ-СДС, Рамадан Аталай и Станислав Анастасов от ДПС, Драгомир Стойнев и Румен Гечев от "БСП за България", Иво Атанасов и Тихомир Тенев от "Има такъв народ", Ивайло Мирчев и Владислав Панев от "Демократична България", и Николай Дренчев и Искра Михайлова от партия "Възраждане".
Предвижда се комисията да работи за срок от един месец.
Основният предмет и цел е да даде предложения за справяне с кризата в енергийния сектор. Сред мотивите - темата е съществена за обществото през последните няколко месеци, а заявката на КЕВР за ново повишаване цената на тока ще рефлектира върху социално-икономическото състояние на хората и не може да остане извън полезрението на НС.
Какви бяха коментарите за създадената комисия
Депутатите спориха "за" или "против" създаването на временна комисия по въпросите с енергийната криза близо два часа.
Още преди началото на заседанието от парламентарната група на ГЕРБ-СДС възразиха срещу създаването на подобна комисия.
Основният мотив за това изказа Теменужка Петкова, бивш министър на енергетиката и член на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Според нея не може да има енергийна криза, тъй като нямало проблем с доставките на енергийни ресурси, а с цената им.
От "Продължаваме Промяната" Атанас Михнев отговори, че е объркан от идеята, че няма енергийна криза, при положение, че имаме поредно предложение за повишаване цените на тока от независимия регулатор.
"В последните години всички знаем, че държавата е завладяна. Избират се уж независими органи от напълно зависимата допреди няколко месеца законодателна власт", коментира депутатът. Според Михнев това предложение на КЕВР е "политическо" и идва в първия ден на кабинета "Петков". Депутатът настоя за държавнически подход, в който називисимите регулаторни органи да не вдигат цената на тока и да защитят гражданите.
Тома Биков от ГЕРБ-СДС в реплика отговори, че КЕВР е избран през 2015г. Той посочи, че Иван Иванов е депутат от ДСБ, които по думите му сега са коалиционен партньор на ПП, и е бил избран при второто правителство на Борисов.
"Ако искате да има парламентарно решение на проблема, е нужен закон", категоричен бе Биков. Според него не е необходимо създаването на временна комисия.
Хасан Адемов от ДПС също коментира, че целта на тази комисия е да се прехвърли отговорността на МС върху НС. Петър Петров и Костадин Костадинов от ПГ на "Възраждане" настояха също за законови промени, с които обаче да се разреши на парламента предсрочно да се прекратят правомощията на Комисията за енергийно и водно и регулиране /КЕВР/.
Създавайки тази комисия, анализирайки ситуацията с енергетиката, да се опитаме да дадем инструмента в ръцете на независимите институции, за да могат да определят поносимата цена на електроенергията, коментира Рамадан Аталай /ДПС/.
Редовната парламентарна комисия по енергетика ще е готова най-рано след 10 дни, но няма толкова време за губене, заяви Мартин Димитров /"Демократична България"/. Той посочи, че диференцирано ДДС за четири месеца е мярка, която може да потисне нарастването на цената на тока, и временната комисия може да я подготви и да я предложи. Служебното правителство закъсня, добави Димитров.
Ние можем да предложим гъвкаво законодателство, което да подпомогне енергийната комисия да вземе законодателни решения, посочи и Драгомир Стойнев /"БСП за България"/
Ивайло Христов /"Има такъв народ"/ отбеляза, че съобщението за повишаването цената на тока е съвпаднало с избора на новото правителството и това трябва да установи тази комисия.
В хода на дебата Десислава Атанасова, председател на ПГ ГЕРБ-СДС предложи Народното събрание да приеме мораториум за цената на тока. Депутатите приеха въпросното решение, предложено като редакционна поправка, с което на практика парламентът наложи мораториум върху цената на електроенергията, ВиК услугите и топлинната енергия на нивата от 1 януари 2021г. След това парламентът гласува и създаването на временна комисия за въпросите с енергийната криза и предложение за справяне с нея. Вносител е Андрей Гюров и група народни представители от ПГ "Продължаваме Промяната".
Междувременно днес Комисията за енергийно и водно регулиране трябваше да обсъди цената на тока за битовите потребители. Идеята бе от 1 януари токът да поскъпне средно с 11,5%.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прекрати днешното си заседание заради мораториума върху цената на тока и парното, наложен от НС, съобщи NOVA.
Увеличение се очакваше и за парното – там процентът е средно 13%. Правителството обаче продължава да търси механизъм по-високите цени да се избегнат.
"Предложението за индексация на цената на тока за битовите потребители в "12 без 5" е политическа акция. Ние сме против взимането на решения в последния момент от независими органи с изтекъл мандат". Това коментира на брифинг в парламента Андрей Гюров, председател на парламентарната група на "Продължаваме Промяната" /ПП/.
Той заяви, че председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ и някои от членовете са с изтекъл мандат. По думите му това води до липса на легитимност, което е причина в парламента да се създаде временна анкетна комисия по въпросите с енергийната криза.
"Предложеното от КЕВР за обществено обсъждане увеличение на цените е една професионално подготвена схема - как чрез манипулация на методиката и отделните компоненти в ценообразуването на електроенергията да поставим българските домакинства пред свършен факт на по-скъп ток и по-скъпо парно", коментира Гюров. Той подчерта, че регулаторната политика изисква защита на всички участници в енергийния пазар - доставчици, производители и крайни потребители.
"Ние заявихме нашите намерения да намерим онези резерви в системата, които да позволят увеличението на цените за битовите потребители да бъде отложено", каза още Гюров.
Темата за цената на тока коментира днес и социалният министър. Вижте какво заяви Георги Гьоков тук:
Александър Николов определи основните приоритети в енергийната система
Кирил Петков: Ще анализираме защо КЕВР вдига цените на тока, водата и газта
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!