Н ационалният съвет на БСП одобри предложението на Изпълнителното бюро на партията коалиция „БСП-Обединена левица” да подпише Споразумение за управление на държавата, съвместно с коалиция ГЕРБ-СДС и ПП „Има такъв народ”, за съставяне на национално отговорно правителство. Решението бе взето със 102 гласа „за”, 13 „против” и 7 „въздържали се”.

Националният съвет даде положителна оценка за включените в документа леви политики, договорени от контактната група на социалистите. Основен акцент в него е извеждането на качеството на живот на хората като първостепенен приоритет с фокус върху здравеопазването, образованието и развитието на пазара на труда.

БСП решава днес дали ще участва в кабинет

Залегнала е и идеята за работа за създаване на качествени образователни, здравни и социални услуги за децата и семействата и борба с детската бедност, намаляване на социалните неравенствата, ефективна подкрепа за уязвимите групи.

В подготвеното споразумение страните се ангажират със защита на социалната държава, гарантиране на повече справедливост, включително чрез преглед на приходната система, както и стъпки за финансова децентрализация.

Националният съвет също даде мандат на парламентарната група на „БСП-Обединена” да подкрепи структура и състав на Министерски съвет на Република България и утвърждава кандидатурите на: Атанас Зафиров Зафиров за заместник министър-председател, Иван Валентинов Иванов за министър  на регионалното развитие и благоустройството, Борислав Гуцанов за министър на труда и социалната политика, Манол Трифонов Генов за министър на околната среда и водите, Иван Максимов Пешев за министър на младежта и спорта.

"Демокрация, права и свободи-ДПС" заяви готовност да преговаря за правителство

Атанас Зафиров Зафиров - 53 г. Завършил е „Български език и история" във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий". Притежава магистърска степен по „Национална сигурност" от Военна академия „Г.С. Раковски" в София и по финанси от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий". С  квалификации по политология политически мениджмънт в НБУ и Българско училище по политика.

Народен представител от БСП в периода 2013-2017 г. и от 2021 г. досега. Председател на Комисията по отбрана в 46-то и 47-то Народно събрание. Съпредседател на ПГ на „БСП-Обединена левица" в настоящото 51-во Народно събрание.

Заместник-председател на БСП от 2020 г. и изпълняващ функциите на председател от юни 2024 г. Председател на коалиция „БСП-Обединена левица".

Иван Валентинов Иванов - 49 г. Завършил е „История" в Софийския университет „Св. Климент Охридски" и „Право" във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий". Притежава две докторски степени: доктор по история и доктор на науките по управление на информационни процеси. Народен представител от БСП (от 2013 г. досега).

Министър на земеделието и храните от 2021 до 2022 г. Председател на Комисията по земеделие, храните и горите в 50-то Народно събрание. Зам.-председател на ПГ на „БСП-Обединена левица" в настоящото 51-во Народно събрание.

Борислав Гуцанов Гуцанов - 57 г. Възпитаник на Висшето военноморско училище „Н. Й.Вапцаров” във Варна, както и на Военната академия „Г.С. Раковски" в София. През 2021 година от ВА „Г.С. Раковски“ – София му е присъдена образователна и научна степен "доктор" по военнополитически проблеми на сигурността.

Бивш председател на Общинския съвет на Варна. Бил е председател на УС на Националната асоциация на председателите на Общински съвети в Република България.

Народен представител от БСП (2013-2014 и от 2021 г. досега). В 42-ото Народно събрание е председател на Комисията по регионално развитие и благоустройство. В 47-ото Народно събрание оглавява Комисията по транспорт. В 50-ото Народно събрание е избран за председател на парламентарната група на „БСП за България“.

Съпредседател  на ПГ на „БСП-Обединена левица” в настоящото 51-во Народно събрание.

Манол Трифонов Генов - 64 г. Завършил е Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" (специалност: „Руска филология"). Притежава магистърска степен от Стопанската академия „Димитър Ценов" в Свищов (специалност: управление на бизнеса".

Народен представител от БСП от 2014 г. досега. Зам.-председател на ПГ на „БСП-Обединена левица” в настоящото 51-во Народно събрание. Председател на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната.

Понастоящем е областен председател на БСП-Пловдив и член на Националния съвет на БСП. Бивш зам.-кмет на Асеновград и общински съветник. От 2014 г. член на Комисията по околната  среда и водите, 4 пъти е бил неин заместник-председател, като в периода 2021-2022 г. е и председател.

Иван Максимов Пешев - 38 г. Притежава висше образование по Икономика на търговията. Общински съветник в София от 2019 г. Заместник-председател на Комисията за децата, младежта и спорта в Столичния общински съвет в периода 2019-2023 г. В настоящия СОС е заместник-председател на Комисията по икономика, собственост и дигитална трансформация. Зам.-председател на Градския съвет на БСП-София.

Цялото ляво „изтече в канала", Бойко Борисов „уби” 20 партии вкупом днес - така бившата лидерка на БСП Корнелия Нинова коментира споразумението за управление с ГЕРБ.

Мая Манолова, лидерка на партия „Изправи се, България", която е част от коалиция „БСП-Обединена левица”, предупреди, че „коалиция с ГЕРБ може да се окаже „целувката на смъртта”.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Полицията в Ню Йорк издирва заподозрян, който подпалил мъж на "Таймс Скуеър"

Свят Преди 56 минути

През декември 57-годишната Дебрина Кавам от Ню Джърси почина, след като беше подпалена във влак на нюйоркското метро

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Свят Преди 1 час

„Всеки огън към Израел от ливанска територия представлява грубо нарушение на договореностите между Израел и Ливан“

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Свят Преди 2 часа

Русия многократно е заявявала, че в Украйна не трябва да има "миротворци"

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Свят Преди 3 часа

Според него, ако не бъде съставено ново правителство в законовия срок, ще се свикат избори, най-вероятно на 8 юни

Агнеса Руси Поповска, посланик на Република Северна Македония

Посланичката на Скопие у нас: Искам да изкажа благодарност на България за помощта

Свят Преди 3 часа

Десетки отдадоха почит в памет на жертвите на пожара пред посолството на Северна Македония в София

Американският самолетоносач "Хари Труман"

Йеменските хуси твърдят, че са атакували американски самолетоносач в Червено море

Свят Преди 3 часа

Представител на хусите съобщи, че САЩ са нанесли 47 удари по цели в 7 области в Йемен

Президентът на Венецуела Николас Мадуро

Венецуела упрекна "незаконните" депортации от САЩ

Свят Преди 4 часа

Кабинетът в Каракас е "дълбоко възмутен от заплахата за отвличане на 14-годишни деца"

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Свят Преди 5 часа

Говорител на Пентагона заяви, че от 2023 г. насам хутите са атакували 174 пъти американски военни кораби

.

Осем ранени от Северна Македония пристигнаха в болници в София и Варна

България Преди 5 часа

Още петима души в тежко състояние се очаква да бъдат транспортирани по-късно днес

Протестираща в Белград: Ние не искаме смяна на властта, а смяна на мисълта

Протестираща в Белград: Ние не искаме смяна на властта, а смяна на мисълта

Свят Преди 5 часа

„Шумът, който беше пуснат по време на мълчанието, беше ужасен”, сподели Даниела Бузурович

Ердоган казал на Тръмп, че подкрепя усилията му в Украйна

Ердоган казал на Тръмп, че подкрепя усилията му в Украйна

Свят Преди 6 часа

Миналата седмица САЩ предложиха прекратяване на огъня във войната в Украйна, като Киев го прие, а Москва повдигна „сериозни въпроси“

Неизвестен запали жена в трамвай в Германия и избяга

Неизвестен запали жена в трамвай в Германия и избяга

Свят Преди 6 часа

Не е ясно какъв е бил мотивът за нападението

Зеленски: Русия не показва интерес към прекратяване на войната

Зеленски: Русия не показва интерес към прекратяване на войната

Свят Преди 6 часа

Зеленски се съгласи по принцип с 30-дневното прекратяване на огъня, предложено от САЩ

Седемдневен траур се очаква да бъде обявен в РСМ след огнената трагедия

Седемдневен траур се очаква да бъде обявен в РСМ след огнената трагедия

Свят Преди 7 часа

По-рано днес бе съобщено, че жертвите са на възраст между 14 и и 25 години

.

Нетаняху: Израел ще продължи непреките преговори с "Хамас"

Свят Преди 7 часа

От началото на примирието на 19 януари "Хамас" върна 33-ма заложници, включително 8 мъртви, а Израел освободи около 1800 палестински затворници