Плащанията на територията на страната ще се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност, равна или надвишаваща 10 000 лв. до 31 декември 2017 г. и 5000 лв.- от 1 януари 2018 г.
Това предложи днес председателят на бюджетната комисия и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова в текста на новия законопроект с поправки по Данъчно- осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, който днес комисията гледа на второ четене и депутатите го гласуваха.
В текста на първо четене на промените в ДОПК цифрите и сроковете бяха съвсем други. Плащанията в брой там бяха фиксирани на до 10 000 лв. до 31 юли 2017 г., на до 5 000 лв. от 1-ви август 2017 г. до 31 декември 2017 г., на до 3000 лв. от 1-ви януари 2018 г. и до 1000 лв.- от 1-ви януари 2019 г. Менда Стоянова, обаче, между двете четения предложи последните две цифри на плащанията в брой, т.е. до 3000 лв. и до 1000 лв. изобщо да отпаднат като възможност.
От БТПП заявиха, че подкрепят
редакцията на текста, правили са проучвания сред бизнеса и се оказва, че тези нива са приемливи за предприемачите. Ние също правихме проучване и разговори сред бизнеса, оказа се, че границата до 1000 лв. на плащания в кеш са неприемливи за тях. От 28 страни в ЕС в 15 от тях има ограничения, като в 8 от тях кешовите плащания са до 3000 лв., посочи по време на дебата Менда Стоянова. Не бива да забравяме, че тези ограничения са механизъм за борба със сивата икономика, продължи тя.Считаме,че сме намерили добрия баланс, което в евро се изчислява на около 2500, поясни Стоянова.
"Ние държим кешовите разплащания
да си останат както досега - до 10 000 лв. и ние няма да подкрепим предложеното в текста на законопроекта", заяви депутатът от БСП лява България Георги Търновалийски.
В същия параграф 60 на промените в ДОПК на второ четене се прие , че тези правила трябва да се прилагат и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава съответните суми по ал. 1, т.1 от закона. Равностойността в български левове се определя от курса на БНБ в деня на плащането.
Да отпадне клас прослужено време и да се изработи механизъм
за определяне на минималната работна заплата. Тази идея срещна подкрепата на вицепремиера Валери Симеонов, който се срещна с представителите на работодателските организации, съобщи Дарик радио.
Въпросът да отпадне ли клас прослужено време трябвало на първо време да се реши в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Вицепремиерът Валери Симеонов лаконично коментира, че е склонен да подкрепи идеята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!