Ш оково увеличаване на цените на тока за бита няма да има нито от 1 април, нито от 1 юли. Това увери в ефира на NOVA новият председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров.
Мораториумът върху цените на тока, парното и водата няма да бъде удължен
"Комисията работи активно по изчисляване на ценовите компоненти, които влизат в цената за тока за бита. България е в много спокойна ситуация по отношение на електроенергията, за разлика от газа, защото има собствено производство, което е достатъчно да осигури нуждите на бита и бизнеса. Газа внасяме изцяло. Скоковете на световните борси на газ и електричество няма да засегнат в такава степен българските потребители", посочи Тодоров.
Шефът на КЕВР: Предлагахме модел, който можеше да реализира нулево увеличение на цените
По думите му най-разпространената тарифа за ток за бита е 0.20 лв. дневна и 0.15 лв. нощна. От тях 0.06 лв. са за пренос, обясни Тодоров.
"Булгаргаз" има ясно дефинирана формула, по която купува своя газ. Ще изчислим цената за потребителите в края на месеца. Ако войната свърши и Русия започне да доставя газ както преди, цената ще падне драстично, но към днешна дата увеличение ще има и то няма да бъде с 3%. "Булгаргаз" ще даде прогнозна цена за април", обясни още шефът на КЕВР.
Икономист с прогноза за цените на тока след мораториума
Във връзка с преговорите с Азербайджан за доставки на газ, Станислав Тодоров каза, че в момента се договаря начинът на пренос, в случай че Русия спре газоподаването си.
"В момента не се внася азерски газ, защото цената би била много по-висока от тази, която сме договорили дългосрочно", обясни той.
След мораториума на цените: Ще има ли поскъпване на тока и парното за потребителите
Председателят на Регулатора разкри, че се очаква да излезе европейска директива, която да задължи всички държави да премахнат бариерите, които възпрепятстват домакинствата да произвеждат сами своето електричество. В тази програма е заложено на всеки, който купи соларен панел за жилището си, да бъдат възстановени 70% от инвестираната сума.
"Искаме да дадем възможност на българските потребители сами да произвеждат електричество за своите нужди. Инвестицията се изплаща от по-ниската цена за около 7 години", каза Тодоров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!