Два нови случая на заразени с морбили деца са регистрирани в Пловдив. Тази сутрин те са били приети в инфекциозната клиника в града, съобщи NOVA. С тях откритите у нас случаи стават общо седем.
В петък 2-годишното дете от кв. "Столипиново" бе прието в болница с морбили.
Вторият случай е на 7-месечно дете, също от Пловдив, като между двете деца няма контакт, каза проф. д-р Мариана Стойчева, директор на болницата в Пловдив.
Заедно с него през уикенда в болницата са приети и две жени от селата Злати трап и Чешнигирово, съответно на 22 и 23 години. На всички пациенти са направени микробиологични изследвания, с което е установено, че имат морбили.
Заплашена ли е България от епидемия от дребна шарка
От Министерството на здравеопазването съобщиха, че са потвърдени три случая на морбили в България. Диагнозата на тримата е лабораторно потвърдена в Националната референтна лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести. Все още няма потвърждение дали и 7-годишното дете е с морбили.
Министерството подготвя пакет от мерки за предпазване от епидемия. В момента с приоритет се извършва имунизацията на лица до 18-годишна възраст в огнищата на случаи от морбили - съседни семейства, роднини и приятели, които са били в контакт и е съществувала възможност от заразяване.
Едновременно в цялата страна се прави преглед на неимунизираните деца в пациентските листи на общопрактикуващите лекари и се извършва селективна имунизация.
Към момента не се предвижда масова имунизация против морбили и разкриване на пунктове за имунизация.
Има известен риск от епидемия от морбили в България,
каза здравният министър Илко Семерджиев в интервю за Би Ти Ви тази сутрин.
Той обясни, че 92% от българите са ваксинирани срещу морбили, а за да няма риск от епидемия трябва 95% от хората да са ваксинирани.
Семерджиев припомни, че 2009-2010 г. е имало такава епидемия и тогава са починали 24 деца.
Министърът коментира и притесненията на ромите в Столипиново, че мръсотията е виновна за заболяването. „За морбили мръсотията не е фактор, това е вирус, който се предава по въздушно капков път. Тази година сме осигурили ваксини МПР ( морбили, паротит, рубеола) в размер на 152 хил. дози и имаме резерв от миналата година. Няма опасност от дефицит”, посочи той.
От епидемия от морбили е засегната съседна Румъния
В. "Котидианул" отбелязва, че общият брой потвърдени случаи на морбили в Румъния до 10 март е 3446 заболели хора в 37 от общо 41 окръга в страната. Регистрираните смъртни случаи са 17 в шест окръга, сред които и Букурещ.
Морбили е остро протичащо и силно заразно инфекциозно заболяване, причиняващо се от вирус, което се характеризира с висока температура (треска), хрема, кашлица, зачервяване на очите и разпространяващ се кожен обрив. Вирусната инфекция при морбили засяга предимно дихателната система и е потенциално сериозно заболяване.
РИОКОЗ - Пловдив публикува на сайта си подробна информация за заболяването, неговите сиптоми и начини на разпространение.
От морбили боледуват предимно деца, но заболяването може да засегне хора на всяка възраст. Всеки неимунизиран човек е изложен на риск от заболяване от морбили и излага околните на риск.
Специалистите съветват да се търси лекарска помощ при всяко състояние на повишена температура, придружено или последвано от обрив при деца и възрастни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!