З а нови обвинения към уволнения шеф на Хематологията в столицата, съобщи NOVA. Родители, изгубили децата си при лечение, настояват за проверка на причините.
Семействата твърдят, че се е налагало сами да купуват лекарства и не са получавали информация. Здравното министерство отстрани доскорошния директор на болницата след одит. При него са открити редица нарушения, сред които бракуване на скъпи лекарства за пациенти с тежки диагнози.
Само на 26 години Кирил губи живота си от тежка пневмония след вътреболнична инфекция. Според майка му тя е получена, докато синът й се лекува в Националната хематология. От тогава - 4 години по-късно София обикаля институциите, за да търси отговори.
„Имаме протоколи, които доказват наличието на вътрешноболнични инфекции. Всичките пациенти там са с нисък имунитет, а няма елементарни хигиенни условия. Една торбичка от коша се изхвърля в общия чувал и след това се връща обратно в същия кош. Каквото сме могли ние сме направили - почистване, бърсане”, твърди София Лазарова.
Пациенти в различен стадий се събират в общи помещения без санитарен възел, казва София. А проверки на столичната здравна инспекция и здравната каса показват и други нарушения при починали пациенти, с чиито близки се свързва София.
„Неправомерно изписани средства за всеки един от пациентите, неправомерно усвоени суми за лекарства за всеки един от пациентите. Нямат медицински стандарти за изпълнение на лечението. Аз не твърдя - то просто е констатирано”, посочва София.
Сред изгубилите детето си е и Цветелина - синът й Борислав също е лекуван в Хематологията. Малко след изписването му започва да се влошава. От болницата обаче отново връщат Борислав вкъщи.
„Когато отидохме в събота се оказа, че той от четвъртък се води хоспитализиран в болницата. И се чудят как да го приемат, по каква клинична пътека да го регистрират наново, какво да му изписват”, разказва Цветелина Костова.
Според Цветелина липсата на реанимация и интензивни грижи е причината синът й да не получи помощ навреме. „Може би ако в болницата има лекари специалисти, които не само да констатират, че днес черния дроб отказва, утре пациентът получава аритмия - те нищо не предприемаха, те просто констатираха. Три дни преди детето ми да изпадне в кома, лекарите казаха "почвайте да му търсите реанимация".
В резултат на проверки на болницата са наложени санкции. На поста тогава е вече бившият директор - Бранимир Спасов.
„Смея да твърдя, че от тогава до сега процентът на вътреболничните инфекции е драстично намалял. Считам, че всички препоръки са изпълнени”, заяви проф. Бранимир Спасов.
Но реанимация и днес липсва. Според Спасов заради спор с Онкологията, с която Хематологията дели една база и не са законово разделени. „Целта на това е да можем да правим инвестиции в нашата собственост. Защото клиниката, за която говорим, че е с ниски санитарни условия е на 75 години - няма как без реновиране, да имаме европейско медицинско обслужване”, посочва професорът.
Докато лечението не е на европейско ниво, ще продължава и борбата на опечалените майки. „Аз няма да прежаля сина си. Няма и да си простя, че го оставих тук да се лекува, но аз искам да спася други
деца и други хора”, категорична е София.
От Здравното министерство съобщиха за NOVA, че министър Сербезова е запозната с искането на близките на починалите пациенти за допълнителна проверка в Хематологията и обхватът на текущия одит вече е разширен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!