Няма друг път за справяне с бездомните кучета в София освен с мащабна кастрация и изграждане на приюти.
Това заяви кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, цитирана от Агенция "Фокус",по повод случая с нахапания почти до смърт възрастен човек в кв. "Малинова долина".
Не мога да кажа дали ще бъде търсена отговорност на хората, хранили бездомни кучета в кв. "Малинова долина", каза още тя.
"В момента няма такъв текст и такава наредба, която да го забранява. Възложила съм да се направи всичко възможно", каза тя.
Наредила съм проверки да се правят рано сутрин, когато кучетата излизат и могат да бъдат видени, след това се разбягват и трудно могат да бъдат забелязани, добави тя.
Смисленото е увеличаването на контрола и върху кастрирането, и върху чипирането, каза Фандъкова.
По думите й тези кучета са били кастрирани и въпреки това са били очевидно агресивни.
"Говорим за хранене с необработена храна. Всички, които имат кучета, знаят, че това не бива да се прави", каза тя.
"Важно е да има национална програма за справяне с проблема с безстопанствените кучета и да бъде приета тази наредба. Няма една-единствена мярка, която да помогне. Нужни са комплексни действия и подкрепа от цялото общество", допълни Фандъкова.
"Неслучайно освободих предишния директор на "Екоравновесие" и назначих нов, за да ускори всички мерки по кастрация.
Очаквам Министерство на земеделието да промени и наредбата, за да можем да направим повече приюти на по разумни цени, да можем да приберем повече кучета там и агресивните кучета да бъдат евтаназирани", допълни столичният кмет.
През периода 2009-2010 г. се наблюдава леко завишение на популацията на бездомните кучета в София
Това каза в интервю за Агенция "Фокус" Мария Бояджийска, заместник-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване" в Столична община.
По думите й безстопанствени кучета са се появили от изоставени строителни обекти, от "Кремиковци" и от обекти, които са в райони с ромско население.
По данни от последното преброяване през миналата година броят на бездомните кучета в столицата е малко над 9000.
Предстои да бъде направено ново преброяване, посочи Бояджийска.
"Броят на кучетата през годините показваше тенденция на намаляване. Имаме специални програми и работим съвместно с неправителствени организации точно за тези места, за да можем да не допуснем увеличаване на популацията", допълни заместник-кметът.
"Работим по програмата за кастрация. Ежедневно се извършват залавяния на кучета, които не са кастрирани, закарват се в приют, където се обезпаразитяват, слагат им се ваксини срещу бяс и се извършва кастрация.
Съгласно наредбата и Закона за защита и хуманно отношение към животните, кучетата, които не са агресивни, се връщат на място", посочи Мария Бояджийска.
Връщането на място предполага, че тези животни, познавайки територията си, я охраняват и не допускат настаняването на други екземпляри, каза още тя.
Имаме съвместни програми, заедно с "Помощ на животните в България" и "Четири лапи" за осиновяване на животни; активна кастрация в критичните места, каквито са ромските квартали, промишлените зони, изоставените строителни обекти, каза Бояджийска.
От края на миналата година е чипирането на всички безстопанствени кучета на територията на общината.
По този начин можем да следим популацията и да знаем всяко животно кога е кастрирано, кога е обезпаразитявано, кога е ваксинирано, каза още заместник-кметът на Столична община Мария Бояджийска.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!