Европейската комисия (ЕК) задейства днес наказателни процедури срещу България за неспазване на европейското законодателство в областта на енергийния пазар, околната среда и обществените поръчки.
Това е второ и последно писмено предупреждение.
В първия случай
според ЕК
България не е отворила
пазара си
на газ и електричество достатъчно, за да гарантира на потребителите избор и разумни цени.
Втората процедурата
е задействана не само срещу България,
но и срещу Белгия, Естония, Франция,
Португалия, Латвия, Финландия, Полша,
Малта и Словакия, тъй като
не спазват европейската законодателство по околната среда в пет области -
превенция на наводнения, събиране на електрически и електронни отпадъци, чистотата на водите, ограничаване на вредни шумове и поддържане на открити места за изхвърляне на боклуци.
Специално от България Европейската комисия изисква да спазва напълно Директива 2007/0/ЕС за оценка и управление на риска от наводнения.
Също във втора
фаза е процедурата срещу България и още
четири страни в ЕС - Кипър, Латвия,
Португалия и Словения - за непълно
прилагане на директива на ЕС при
оспорване на резултати от обществени търгове.
Тази възможност е важна, за да се гарантира, че търговете са спечелени от компанията, направила най-добрата оферта. Цел на директивата е и даде сигурност на компаниите и на отделните лица, че търговете са преминали честно и справедливо, заяви говорител на ЕК.
България и другите засегнати страни имат
два месеца
да отговорят
какво е направено по изпратеното от Европейската комисия "обосновано мнение". Ако тази срок не бъде спазен или отговорът е неудовлетворителен, комисията може да инициира дело в Съда на Европейския съюз в Люксембург.
Заради това, че продължава да не признава квалификацията на лекари, медицински сестри, фармацевти, ветеринари и архитекти от България и Румъния, въпреки решението на Европейския съд по казуса, Люксембург отново отива на съд. Освен това Европейската комисия настоява на страната да бъде наложена значителна глоба - по 14 280 евро на ден със задна дата - от 2008 г, когато е произнесено първото решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!